Otsitakse vastutust võtvat aasta kodanikku

Anu Viita-Neuhaus
, ajakirjanik
Copy
Algas aasta kodaniku konkurss "Kodanik võtab vastutuse". Foto on illustreeriv.
Algas aasta kodaniku konkurss "Kodanik võtab vastutuse". Foto on illustreeriv. Foto: Liis Treimann

Kultuuriminister Tõnis Lukas kuulutas välja aasta kodaniku konkursi, mille moto on tänavu "Kodanik võtab vastutuse".

Moto lähtub nii digikultuuriaastast kui ka koroonakriisist, mis asetas paljud tavapärasena tundunud rõõmud ja mured hoopis uude konteksti.

Kultuuriministeeriumist öeldi, et iga ühiskonna vundament on kodanikud, kes suhtuvad iseendasse, oma peresse ja rahvasse austuse ja armastusega; kes tajuvad, et õigused ja vabadused on aluseks vastutusele.

Aasta kodaniku aunimetus antakse Eesti alalisele elanikule, kes on aasta jooksul üle riigi paistnud silma panusega ühiskonna arengusse.

Kandidaadiks esitatud isiku saavutused peavad olema aidanud kaasa kodanikuteadvuse ja ühiskonna sidususe suurendamisele, ühiskonnaelu edendamisele ning vabaduse kaitsele.

Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et vastutus on midagi enamat kui ainult kohustuste täitmine. "Eriliselt oluliseks kujunes digikultuuriaastal selliste kodanike panus, kes leidsid võimalusi säilitada üksteisega inimlikku kontakti ka füüsiliselt kohtumata või aitasid luua võimalusi kultuurielu jätkumiseks piirangutele vaatamata. Sellel erilisel aastal kuulub tänu inimestele, kes ulatasid abikäe end ületades ja võibolla isegi ohverdades," lausus Lukas. Ta lisas: "Aasta kodanik 2020 aunimetust väärivad alati ka need, kes kaitsevad vabadust nii kodus kui ka maailmas laiemalt."

Kandidaate aunimetusele võivad esitada kõik soovijad, nii füüsilised kui ka juriidilised isikud. Esitatud taotluses tuleb juhinduda statuudis toodud põhimõtetest, sealhulgas põhjendada kandidaadi sobivust ja seost aasta motoga.

Kandidaate saab esitada hiljemalt 6. novembril SIIT. Konkursi ja selle tingimuste kohta saab lähemalt lugeda kultuuriministeeriumi kodulehel.

Aasta kodaniku aunimetuse koos rahalise preemia ning skulptor Reti Saksa miniskulptuuriga "Ühiskonna õis" annab kultuuriminister üle 24. novembril rahvusringhäälingus.

Rahvastikuminister Riina Solman annab samas üle kodanikupäeva aumärgid ning tunnustab ideekonkursil "Mina suudan" osalenud koolinoori.

Mullusel laulupeo juubeliaastal pälvis aasta kodaniku aunimetuse Riina Roose, kelle puhul tõsteti esile tema panust laulupidude uurimisel, kaasamõtlemist pidude liikumise hoidmisel ning Tartu juubelilaulupeo korraldamist.

Tagasi üles