Rahvapärandit, mis seondub Uku nimega, ihatakse laiali kärutada

Metsatee viib planeeritava karjääri kohale. Roheluse alt piilub ja pudeneb ihaldusväärne ürgliiv. FOTO: Marianne Loorents

Uku nimega on senimaani seostatud usku vanataadist majahaldjasse või piksejumalasse. Tema järgi on hakatud nimetama üht küla Kadrinas vallas ja paraku üht liivamaardlat, mille kuldseid varusid on ikka ja jälle ihaldatud.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vald on endast parima andnud, et maatükk jääks puutumatuna tulevastele põlvedele, aga kui kaevandamisluba taotleva AS-i Tariston plaanid õnnestuvad, seostub väärikas Uku nimi tulevikus järjekordse liivakarjääriga. Loomulikult huvitab inimesi, keda karjääri tekkimine puudutab, eelkõige isiklik heaolu. Et kaevus oleks vett, et müra ega tolm ei tungiks koduhoovi ning vaade ei rabaks jalust. Kui keskkonna tähtsustamist võetakse kuulda, siis paraku jäävad tagaplaanile mitmesugused teised väärtused.

Jääajal kuhjunud ja aja jooksul kujunenud pinnast hakatakse kõledalt kõlavalt nimetama kvaliteetseks ehitusliivaks ja riikliku tähtsusega teede ehituseks vajalikuks materjaliks.

21.10.2020 23.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto