Reedel toimus Vinni valla noortevolikogu ja Eesti Noorteühenduste Liidu ühine ettevõtmine – Lääne-Virumaa osaluskohvik. Osaluskohvikud toimuvad igal aastal üle Eesti ning on juba 2008. aastast alates olnud kohtumiskohaks noortele ning noortemeelsetele, ametnikele ja otsustajatele, et üheskoos leida päevakajalistele probleemidele lahendused.
Osaluskohvikus arutati päevakajaliste probleemide üle
Päeva avasid Eesti vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi ja Vinni vallavanema Rauno Võrno tervitused. President vastas videotervituses küsimustele infoküllasusega toimetulekust ning andis soovitusi noortele, kes järgmisel aastal valima lähevad.
Üle 60 osaleja said päeva jooksul arutleda viiel teemal, mis on praegu Eestis väga aktuaalsed. Laudkondades räägiti valimistest, eriolukorrast ja distantsõppest, huvitegevuse kättesaadavusest, kliimamuutuste mõjust oma kodukohale ja ka vaimsest tervisest. Noorte sõnul on huvitegevuse kättesaadavuse võtmekohtadeks ürituste reklaamimine ning huviringide sidumine hinnetega. Lisaks soovitakse, et ka noortekeskustes käiksid koos huviringid. Noored toetavad kliimamuutuste vastu võitlemist ning enamik on nõus ise käed külge panema, näiteks prügi taaskasutades või rohkem jala liikudes. Eriolukorrast ja distantsõppest kõneledes toodi probleemidena välja suur õppekoormus, ühise õppeplatvormi puudumine ning erivajadustega õpilaste vajadus kontaktõppe järele.
Päeva teises pooles asendus arutelu laudkondades fishbowl'iga ehk akvaariumiga, mis on osalejaid kaasav edasiarendus aruteluringist. Arutelu toimus nelja inimese vahel, ülejäänud osalejad istusid ringis nende ümber. Kui keegi soovis sõna võtta, sai siseringis olevatest inimestest kellegi välja vahetada. Fishbowl'is sai oma arvamust avaldada sellistel teemadel nagu COVID-19 mõju meie tulevikule, USA presidendivalimiste mõju Eestile, LGBTQ+, abort, osaluskohvikute ja noorteürituste vajadus ning huvi nende vastu. Arutelud olid väga sisukad ja juttu jätkus kauemaks. Noorte sõnul peaksid inimesed saama valida, kellega abiellutakse, nende arvates on samasooliste abielu normaalne, kuigi paljud inimesed seda Eestis ei poolda. Aruteludest jäid kõlama mõtted, et armastus on armastus ja Eestis on raske olla teistsugune.
Abordi teemal valitses üksmeel: see peaks olema iga naise enda valik. Osaluskohvikut iseloomustati kui arendavat ja toredat üritust. Noortele on oluline arvamuse avaldamine ning see, et nende arvamust võetakse ka kuulda.