L, 28.01.2023

Elna Kaasik läks riigikokku. Vaipadega

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Elna Kaasik läks riigikokku. Vaipadega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Virulasest tekstiilikunstniku Elna Kaasiku vaibanäitus on riigikogus vaatamiseks väljas tuleva aasta jaanuari keskpaigani.
Virulasest tekstiilikunstniku Elna Kaasiku vaibanäitus on riigikogus vaatamiseks väljas tuleva aasta jaanuari keskpaigani. Foto: Erik Peinar

Riigikogu kunstisaalis avatud Elna Kaasiku isikunäitusel "Vaade Eestile" on välja pandud valik rahvuslikel motiividel tehtud isikupärase lahendusega vaipu.

Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa sõnul loovad Elna Kaasiku värviküllased ja tänapäevase disainilahendusega vaibad koduselt hubase tunde ja pakuvad tundeküllast vaatepilti.

"Näitusel on meisterlik teostus sulandunud pilkupüüdva ilumeelega leida rütm värvide kooskõlas," ütles Põlluaas.

Kunstniku enda sõnul ülistab näitus "Vaade Eestile" helisevat isamaad ja selle ilu. See on vaade siinse looduse rütmidele, kus kiirteel või käänulisel metsateel kihutades näeb lepistikkude ja põlismetsa rütmides esiemade seelikutriibustike värvikülluse nüansirikkust ja päikesekirgast energiat.

Rutja küla Tenno talu tekstiilikunstnikust perenaine Elna Kaasik eksponeerib Toompea näitusel taas Eesti kroonile pühendatud vaibasarja aastast 2011. Kunstnik soovib vaatajail meenutada meie oma raha ilu ja aja kiiret kulgemist, kuna sel aastavahetusel möödub kümme aastat euro käibele tulekust Eestis.

Kaasiku inspiratsiooniallikaks ja peamiseks töövahendiks on juba aastakümneid kangasteljed. Tema interjööri- ja autorikangaste traditsiooniline ja väärikas tehnika on sageli seotud nüüdisaegsete disainilahendustega. Tema tehtud vaibad on läbi põimunud tänapäevase disaini, tarbekunsti ja käsitööoskusega, mille on ta meisterlikult ühendanud vaibakunsti.

Elna Kaasik omandas hariduse Eesti riiklikus kunstiinstituudis tekstiili erialal. Ta on töötanud kangavabrikus Keila , kunstikombinaadis ARS dekoratiivkudumise ateljee kunstilise juhina, Eesti kunstiakadeemias õppejõuna ja alates 1992. aastast on Kaasik tegev endanimelise kaubamärgiga Elnadisain.

Kaasik on korraldanud enam kui 30 isikunäitust. Tema vaibad on välja pandud mitmel korral näitustel Soomes, Rootsis, Taanis, Norras, Lätis ja Jaapanis.

Elna Kaasikule on antud aasta tekstiilikunstniku tiitel (1999) ja ta on pälvinud aasta tekstiili preemia (2007) ning Kristjan Raua nimelise preemia (2000).

Vaibanäitus Toompea lossi kunstisaalis jääb avatuks 15. jaanuarini.

Märksõnad
Tagasi üles