Ilutulestiku ajal toeta oma lemmikloomi

Katrin Uuspõld
, ajakirjanik
Copy
Ilutulestiku ajal on lemmikloomad hirmunud, nende omanikud saavad aidata neid, kui hoiavad loomi siseruumides.
Ilutulestiku ajal on lemmikloomad hirmunud, nende omanikud saavad aidata neid, kui hoiavad loomi siseruumides. Foto: Ain Protsin

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) tuletab meelde, et ilutulestikuga kaasnevad valgussähvatused ja paugud on paljudele loomadele hirmutavad ning võivad panna nad ettearvamatult käituma.

"Loomade jaoks on ilutulestik arusaamatu ja hirmu tekitav nähtus. Imelikud valgussähvatused ja tugevad korduvad paugud tekitavad loomades stressi. Nende reaktsioon hirmu tekitajale võib olla erinev. Mõni loom reageerib sellele põgenemisega, teine jälle tardub või hakkab paaniliselt värisema," kommenteeris ELS-i otsese abistamise juht Kaisa Kamm.

Linnas elavad linnud võivad ehmuda selliselt, et lendavad elektriliinidesse või nii kiiresti ja kaugele, et kulutavad oma energiavarud ja hukkuvad. Lemmikloomad võivad paanikahoos ennast vigastada või sattuda ohtlikku olukorda. 

Eesti Loomakaitse Selts soovitab jätta loomad aastavahetusel siseruumidesse, kuhu on müra vähem kosta. Aknad tasub kinni katta, et ei oleks näha häirivaid valgussähvatusi, ja paukude summutamiseks panna mängima muusika. Võimalusel tasub loomaga koos tuppa jääda ja temaga tegeledes tähelepanu mujale juhtida. Kindlasti ei tasu aastavahetusel looma õue kaasa võtta. Isegi kui loom tundub rahulik ega ole kergesti ehmuv, siis aastavahetuse ilutulestik võib temas siiski hirmu või stressi tekitada. Samuti ei tohi unustada, et ilutulestik on häiriv ka teistele loomadele ja lindudele, mitte üksnes lemmikloomadele. Seetõttu tasub ilutulestikku mitte lasta kohtades, kus loomad võivad olla läheduses.

Samuti soovitab ELS enne aastavahetust üle kontrollida, kas lemmikloom on kiibitud ja andmed lemmikloomaregistrisse kantud. Kiipe paigaldavad loomaarstid üle Eesti ning kannavad vajalikud andmed Eesti lemmikloomaregistrisse. Loomaomanikul endal tuleb kanda andmed ka üleriigilisse kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse, vastasel juhul ei ole kiibist looma leidmisel kasu. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb, tuleks viivitamatult alustada otsingutega ja teavitada lähimat loomade varjupaika ning kohalikku omavalitsust.

Tagasi üles