L, 3.06.2023

Puuetega inimesed saavad Lääne-Virumaal tasuta hambaravi

Toomas Herm
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Hambaravi. Foto on illustratiivne.
Hambaravi. Foto on illustratiivne. Foto: Sille Annuk

Eelmisel aastal laiendas haigekassa tasuta hambaravi võimalusi füüsiliste ja vaimsete puuetega inimestele, kes ise ei suuda oma suuhügieeni eest hoolt kanda. Nende inimeste hambaravi eest tasub haigekassa kogu ulatuses ehk hambaid saab tasuta ravida kogu elu.

Eriarsti või perearsti otsusega saavad tasuta hambaravi need puuetega inimesed, kes ei suuda ise oma suuhügieeni eest hoolt kanda, ja seda ka mitte kõrvalisel juhendamisel. Nende hulka kuuluvad näiteks inimesed, kellel on sügav vaimupuue, intellektipuue, dementsus, autismi spektri häire või muud psüühilised kõrvalekalded. Samuti need, kes on halvatud, ilma käteta või haigustega, millega kaasnevad käte liigutushäired.

Vajadusel määrab raviarst, mitte hambaarst, inimesele õiguse tasuta hambaraviks, sealhulgas narkoosis tehtavaks hambaraviks, ja teeb tervise infosüsteemi vajaliku märkme. Sealt jõuab info ka riigiportaali eesti.ee. Kui patsiendil on riigiportaalis nähtav eluaegse hambaravi vajadus, võib vastuvõtuaja broneerimiseks pöörduda hambaarsti poole.

Tähele tuleb panna seda, et tasuta vastuvõtuaja saab broneerida vaid selle hambaarsti juurde, kellel on haigekassaga leping ja kes pakub hambaravi puuetega inimestele. Haigekassa lepinguga hambaarstide kontaktandmed leiab haigekassa kodulehelt. Puuetega inimesele hambaarsti juurde aega broneerides tuleb silmas pidada mitut asjaolu. Helistaja peab olema valmis jagama infot puudega inimese seisundi kohta. Näiteks tuleb hambaarstile teada anda, kas inimene on võimeline hambaarstitooli istuma, ise suud avama ja kas ta saab aru arsti jutust. Arsti tasub teavitada ka sellest, mis puudega inimest ärritab ja rahustab. Kindlasti tuleb rääkida, millal inimene viimati hambaarsti juures käis ja millised on olnud eelnevad kogemused. Näiteks ei saa lamavat inimest tavalises hambaravikabinetis reeglina ravida ja seda tuleb teha hoopis haiglas.

Puuetega inimese abistajal tasuks hambaarsti vastuvõtule kaasa tulla, et ta saaks vajadusel arstiga suhelda ja oma inimest toetada ja aidata.

Lääne-Viru maakonnas pakuvad puuetega inimestele tasuta hambaravi üheksa kliinikut. Lääne-Viru maakonna kliinikud, kes osutavad puuetega inimestele haigekassa toel tasuta hambaravi, leiab

haigekassa kaardilt.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles