R, 9.12.2022

Maakonna vapimärgid on kriisiaastahõngulised

Veiki Ojaperv
, Tegevtoimetaja
Maakonna vapimärgid on kriisiaastahõngulised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ailar Holzmann juhtis möödunud aastal muu hulgas Ida-Eesti regionaalse kriisikomisjoni tööd.
Ailar Holzmann juhtis möödunud aastal muu hulgas Ida-Eesti regionaalse kriisikomisjoni tööd. Foto: Ain Liiva

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit (VIROL) annab Eesti vabariigi aastapäeva puhul välja viis kuldset maakonna kõrgeimat autasu ja ühe hõbedase.

VIROL-i tegevdirektori Sven Hõbemägi sõnul tõi koroonaaasta välja niigi tublide inimeste tugevused ka avalikkusele. “Maakonna vappe jagatakse välja pikema panuse puhul. Eelmisel aastal tulid meie inimeste seast esile need, kes on turvalisuse ja meditsiini- teemadega tegelikult juba aastaid tegelenud,” rääkis Hõbemägi.

Ailar Holzmann, kes on üks viiest kuldsest vapimärgi saajast, asus Lääne-Virumaa päästeteenistuse direktorina tööle juba 1997. aasta alguses. Tema juhtimisel on päästeteenistus teinud läbi mitu uuenduskuuri, korraldatud on kümneid, kui mitte sadu, tuleohutuskampaaniaid, mis jätkuvad tänase päevani. “See on väga suur tunnustus. Olles ise käinud aastaid ­VIROL-i pidulikel sündmustel kaasa elamas auhindade saajatele, võin väita, et tegu on väga lugupeetud seltskonnaga,” kõneles päästeameti ida päästekeskuse juhataja Ailar Holzmann.

Holzmann peab tähtsaks inimeste märkamist, hoolimist ja aitamist. “Päästeamet teeb palju tööd ka inimestega, kes otseselt võibolla tuleohutusse ei puutugi, kuid vajavad sellegipoolest nõustamist ja abi.”

Möödunud aastal ei registreeritud Lääne-Virumaal mitte ühtegi tulesurma. “Töövõite on aastate jooksul palju olnud, möödunud aasta null surma tuleõnnetustes Lääne-Virumaal on kindlasti üks eredamaid neist,” jätkas Holzmann.

Ühiskonna tervise hoidmise eest sai kuldse vapimärgi Rakvere haigla anestesioloog, valuraviarst, erakorralise meditsiini ja intensiivravi osakonna juhataja, koroonapatsientide nakkusosakonna juhataja Aile Kaasik. Eelmisel kevadel võttis ta aktiivselt juhtida COVID-19 patsientide ravi korralduse ja haigla kohaldamise koroonaga nakatunute raviks.

Kaasik oli autasu saamise üle väga rõõmus, kuid töö tõttu tal pikemalt aega kommentaare jagada ei olnud.

Rakvere Piimaühistu veterinaararst Erti Susi sai kuldse vapimärgi panuse eest maakonna põllumajandusvaldkonda. Susi on kutsetegevusloaga veterinaararst, kes on pärast veterinaarmeditsiini eriala lõpetamist Eesti põllumajanduse akadeemias 1989. aastal tegelenud väike- ja suurloomade ravimisega peamiselt Lääne-Virumaal. Suurloomadest on tema patsiendid põhiliselt piima- ja lihaveised ning väiksemas mahus ka sead.

Puuetega Inimeste Koja juht Helmi Urbalu pälvis kuldse vapimärgi maakonna sotsiaalvaldkonda panustamise eest. “See on suur üllatus,” lausus Urbalu.

Urbalu sõnul võiks sotsiaalvaldkonnas rohkem töötada noori, kuid ta mõistab, miks nende leidmine praegu keeruline on. “Meie valdkonnas on väga väikesed palgad, suured nõudmised ja vaimselt raske töö,” kõneles ta. Kui varasemalt said puuetega inimeste väljaliikumise projektid järjest hoogu juurde, siis viiruseaasta muutis olukorra keeruliseks. “Praegu saame väljas käia pisikestes gruppides, inimesed on arusaadavalt hirmul,” selgitas Urbalu, kuid lubas teha endast oleneva, et võimalikult kiiresti liikumisprojektid taaselustada.

Töövõite on aastate jooksul palju olnud, möödunud aasta null surma tuleõnnetustes Lääne-Virumaal on kindlasti üks eredamaid neist.

Ailar Holzmann, päästeameti ida päästekeskuse juhataja

Samuti tunnustati kuldse vapimärgiga Rakvere teatri näitlejat Volli Kärot panuse eest maakonna kultuurivaldkonda.

Volli Käro on olnud aastatel 1960–1965 Väike-Maarja kultuurimaja kunstiline juht ja ajavahemikus 1964–2011 Rakvere teatri näitleja. Ta on saanud oma aktiivse tegevuse eest Eesti NSV teatriühingu preemia (1977), Rakvere linna Kroonimärgi (2000), Eesti Näitlejate Liidu auraha (2019).

Maakonna hõbedase vapimärgi saab Soome ja Eesti suhete pikaaegne pühendunud arendaja Pekka Linnainen, kes olnud aktiivne Lääne-Virumaa ja Soome omavalitsuste vaheliste sõprus- ja ärisuhete looja ja edendaja. Just tänu Linnaineni aktiivsele tegevusele on hoogu saanud omavalitsustevaheline ühistegevus ja suhtlus ning edenenud äri- ja kultuurisuhted Lääne-Viru ja Soome ettevõtjate ja kultuurikollektiivide vahel.

Kuldne vapimärk antakse Eesti kodanikule, kes oma silmapaistva töö ja tegevusega on kaasa aidanud Lääne-Viru maakonna arengule, samuti muude saavutuste eest, mis on toonud maakonnale au ja tunnustust. Hõbedane vapimärk antakse välismaalasele, kes oma silmapaistva töö ja tegevusega on kaasa aidanud Lääne-Viru maakonna arengule, samuti muude saavutuste eest, mis on toonud maakonnale au ja tunnustust. Nomineeritud inimeste vahel tegi valiku üheksaliikmeline komisjon, mis koosnes eri elualadelt pärit ekspertidest.

Vapimärgid antakse sellel aastal üle piiratud ringis 23. veebruaril Tamsalu kultuurimajas Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu Eesti riigi 103. aastapäevaks korraldataval kontsertaktusel. Kuna sellel aastal traditsioonilist vastuvõttu ei toimu, tehakse kontserdist ja vapimärkide üleandmisest otseülekanne.

Märksõnad
Tagasi üles