L, 1.04.2023

Kes aias? Avastame aialinde!

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuldnokad, kes talvitasid Eestis, naudivad kevadist ilma.
Kuldnokad, kes talvitasid Eestis, naudivad kevadist ilma. Foto: Elmo Riig / Sakala

Ornitoloogiaühing kutsub aiaomanikke märtsist oktoobrini pidama veebipäevikut oma aias kohatud lindude, aga ka muude loomade ja taimede kohta.

Suvist aialinnupäevikut saab pidada igaüks, kel on oma aed. Lehel www.eoy.ee/aed saab luua isikliku päeviku ja sinna märkida kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud. Lisada saab tähelepanekuid ka teiste eluslooduse esindajate kohta: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, tärganud looduslikud ja aiataimed ning putukad. Päeviku täitmine kestab märtsi algusest 3. oktoobrini.

Suvise aialinnupäeviku koordinaator Martin Tikk tõdes, et tänavusel viimaste aastate lõikes tavatult külmal ja lumerohkel talvel on Eestis talvitanud lindudele kindlasti oma mõju. "Siiski ilmutab kevad saabumise märke. Kohal on juba esimesed põldlõokesed. Samuti on sel aastal Eestis talvitamas erakordselt palju kuldnokki," selgitas Tikk.

Tänu aialinnupäevikule saab ornitoloogiaühing uusi andmeid aialindude leviku, arvukuse ja pesitsusedukuse osas, kuid kogub ka fenoloogilisi vaatlusi taimede ja putukate kohta. Lumise talve järel toob kevad oodatud saabuvate rändlindude vaatlusi. Teretulnud on nii eelmistel aastatel päevikut pidanud kui ka uute vaatlejate tähelepanekud.

Suvine aialinnupäevik on Eesti suuruselt teine harrastusteaduse algatus, mis sai alguse 2014. aastal. Möödunud aastal täitis päevikut 1193 inimest, kes tegid 29 880 vaatlust. Algatust veab eest Eesti Ornitoloogiaühing, toetab keskkonnainvesteeringute keskus.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles