L, 28.01.2023

Tapal paikneva Prantsuse üksuse tehnika jõudis Eestisse meritsi

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Tapal paikneva Prantsuse üksuse tehnika jõudis Eestisse meritsi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tapal teenistust alustava Prantsuse üksuse tehnika saabus meritsi Paldiskisse.
Tapal teenistust alustava Prantsuse üksuse tehnika saabus meritsi Paldiskisse. Foto: Kaitseväe peastaap

NATO lahingugrupis teenistust alustava Prantsuse üksuse tehnika jõudis Eestisse. Eile saabus Tapal paiknevasse liitlaste lahingugruppi kuuluvate Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa üksuste tehnika ja varustus Paldiski sadamasse.

Prantsusmaalt La Rochelli sadamast jõudis mereteed mööda Eestisse Tapal teenistust alustava Prantsuse üksuse tehnika, muu hulgas 12 Leclerci tanki, soomukid VCBI, veoautod, naastemasinad, treilerid ja kütusetankurid. Sama laevaga saabusid ka Ühendkuningriigi jalaväe lahingumasinad Warrior ja soomustransportöörid Bulldog, maastikuautod ning kaudtulerelvad. Varustuse ja tehnika mahalaadimise Paldiski sadamas korraldasid kaitseväe toetuse väejuhatuse liikumis- ja veoteenistus ning nende ametivennad Ühendkuningriigist.

"NATO lahingugrupi prantslaste kontingendi saabumine ning brittide üksuse rotatsioon annab meile taaskord võimaluse harjutada liitlaste vastuvõtmisega seotud protseduure ning arendada omavahelist koostööd. Positiivne on, et liitlased on ka sel korral otsustanud Eestisse saabumisel kasutada erinevaid transpordiliike, kasutades nii õhu-, mere- kui ka maismaatransporti. See annab meile võimaluse testida koostööd erinevates sõlmpunktides ning lisaks tõestab ilmekalt, et liitlaste üksuste siirmine Eestisse toimib suurepäraselt ka pandeemia olukorras," ütles toetuse väejuhatuse liikumis- ja veoteenistuse ülem major Lauri Kiviloo.

"Tsiviilsadama kasutamine, sellise suurusega laeva tühjakslaadimine ning masinate Tapale eskortimine kätkeb endas paljusid väljakutseid," ütles leitnant Jon Caulder NATO lahingugrupi siirmismeeskonnast. "Ühendkuningriigil, Eestil ja Prantsusmaal on selle kõige tegemiseks erinevad regulatsioonid, aga töötame üheskoos, et leida parimad lahendused sõidukite ja tehnika laevalt mahalaadimiseks ning nende sihtkohta toimetamiseks."

Ligi 300-liikmeline prantsuse üksus liitub liitlaste lahingugrupiga aastapikkuseks rotatsiooniks. Varasemalt on prantslased Ühendkuningriigi juhitavas ja 1. jalaväebrigaadi koosseisu kuuluvas lahingugrupis teeninud 2017. ja 2019. aastal kaheksa kuu pikkuse rotatsiooniga.

Eile Eestisse jõudnud Ühendkuningriigi tehnikat hakkab kasutama märtsis Eestisse saabuv Suurbritannia maaväe Merciani rügemendi 1. pataljon, mis võtab lahingugrupis juhtüksuse vastutuse üle siin praegu teenivalt laskurrügemendi 5. pataljonilt.

NATO 28 liitlasriigi juhid otsustasid 2016. aasta juunis Varssavi tippkohtumisel paigutada muutunud julgeolekukeskkonna tõttu alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätisse, Leetu ja Poola. Eestis paikneva liitlaste lahingugrupi juhtriigiks on Ühendkuningriik, panustavateks riikideks on Prantsusmaa ja Taani. Tapale saabus esimene lahingugrupp 2017. aasta aprillis.

Märksõnad
Tagasi üles