Maaameti peadirektor Tambet Tiits juhtis tähelepanu sellele, et tänavu täitub ka 30 aastat maareformi algusest. "Maareformi eduloos on kohalike omavalitsuste, maavalitsuste ja teiste ametiasutuste kõrval teenimatult tagaplaanile jäänud maamõõtjate roll. Just maamõõtjate vahetul osalusel on tänaseks moodustatud üle 752 000 katastriüksuse ja seeläbi on paljudest eestimaalastest saanud maaomanikud," nimetas Tiits.
Maareformi 30 aasta jooksul on maamõõtmiseks kasutatavad tehnilised vahendid täiustunud, aga töö sisu – mis lisaks maamõõtmisele hõlmab ka maaomaniku ja katastripidajaga suhtlemist – on paljuski jäänud samaks.
Näiteid Maaameti varasalvest 30 aasta jooksul maamõõdistamisega kogunenud humoorikatest juhtumistest
Maamõõtjale on läbi aegade olnud aeganõudvaim ja keerulisim toiming maa omanike allkirjade korjamine. Ka pole omanikud seda neile kergeks teinud. Nii mõeldi 1990-ndate alguses vahel ümber ja keelduti dokumentide allkirjastamisest viimasel hetkel, vahel aga kadus omanik nii ära, et teda ei leitudki enam üles. Nii on katastripidaja toimikute vahelt leidnud näiteks lehti, kus maamõõtja on püüdlikult harjutanud omaniku allkirja. Seda, et maaomanik vahel allkirju anda ei tahtnud, näitab aga kasvõi maamõõtja märkus kontrolllehel "Ehmatasin vanaproua ära, aga allkirja sain kätte".
Kontrollleht oli Messengeri eelkäija, kus katastripidaja ja maamõõtja said omavahel segamatult suhelda. Iseenesest on muidugi tegu haldusotsusega, kus riigiamet on andnud hinnangu maamõõtja esitatud dokumentide õigsusele. Katastripidaja on ikka ajaga kaasas käinud ja seega ei ole imekspandav, et kontrolllehel oli ohtralt kasutatud heakskiitvat lühendit OK. Kohaliku omavalitsuse arhiivist ilmus välja mitu kontrolllehte, kus katastripidaja oli lühendile siiski teise tähenduse andnud – oma käkk.