R, 31.03.2023

Politsei palub liikluses tähele panna kaherattalisi sõidukeid

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Politsei palub liikluses tähele panna kaherattalisi sõidukeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kevad toob tänavatele mootorrattad ja teised kaherattalised sõidukid.
Kevad toob tänavatele mootorrattad ja teised kaherattalised sõidukid. Foto: Kristo Niglas/Pärnu Postimees

Ilusad kevadilmad on liiklusesse toonud taas rohkem jalg-, tõuke- ja mootorrattureid. Politsei palub autojuhtidel olla tähelepanelik kaherattaliste suhtes, kes võivad ootamatult kiiresti või lausa märkamatult autole läheneda.

Rattasõit on nii lõbus kui ka sportlik tegevus, kuid samal ajal ei tohi valvsust ega tähelepanelikkust unustada. Niipea kui tähelepanu hajub, on õnnetus kerge juhtuma. Politsei- ja piirivalveameti juhtivkorrakaitseametniku Sirle Loigo sõnul on hooaja alguses juba juhtunud mõned kokkupõrked autode ja jalgratturitega, tulnud on teateid õnnetult kukkunud tõukeratturitest ning ka esimesed mootorratturid on end külili leidnud.

Kõige rohkem ohtlikke olukordi kergliiklejatega juhtub just sõidutee ületamisel. "Kuigi liiklusseaduse kohaselt on ratturil õigus ületada sõiduteed ülekäigurajal ka sõites, ei anna see eesõigust autojuhi suhtes. Kuna jalg- ja tõukeratturid liiguvad jalakäijatest palju kiiremini, võivad nad autojuhi jaoks sattuda ristimikule väga ootamatult. Seepärast on oluline, et nii sõidukijuhid kui ratturid võtaksid ülekäigurajale lähenedes hoo maha ja veenduksid, et teine pool on märganud ja olukorda mõistetakse samamoodi," rääkis Loigo.

Lähenevaid ja mööduvaid sõidukeid saab märgata ja kuulda vaid siis, kui ise ringi vaatame ja kuulatame. "Seepärast on oluline, et ratturi pilk ei oleks mobiiltelefonis ning kõrvus ei mürtsuks vali muusika. Liigeldes tuleb kõigi meeltega kohal olla," rõhutas politseinik. Kõrvalised tegevused rattaga sõites on sama ohtlikud kui autorooliski.

Enne kaherattalisega liiklusesse suundumist tuleb üle vaadata nii ratta tehniline seiskord kui ka turvavarustus. Mootorratturitel soovitab politsei pisut veel oodata, kuni ilmad lähevad soojemaks. Suverehvidega mootorrattaga sõitmine on praeguste ilmadega veel piiride kompamine. Ning kuigi üle 16-aastastel jalg- ja tõukeratturitel ei ole kiiver kohustuslik, on see vägagi soovitatav, sest päästab suurema õnnetuse korral rasketest vigastustest.

Lisaks tuletas politseinik meelde, et tõukeratas on vaid ühe inimese transpordiks mõeldud sõiduk ning nii nagu autogagi, tohib kaherattalisega sõita ainult kaine peaga. "Selleks et jalakäija, tõukerattur, jalgrattur ja auto liiklusesse sõbralikult ja turvaliselt ära mahuksid, tuleb igal liiklejal valida sobiv sõidustiil, arvestada teiste liiklejate ning teeoludega," lisas Loigo.

Esimese kolme kuuga on sel aastal liiklusõnnetustes saanud vigastada 11 jalgratturit, kaks elektritõukeratturit ja kaks mootorratturit. Möödunud aasta samal perioodil sai õnnetustes vigastada 32 jalgratturit ning 12 mootorratturit.  

Märksõnad
Tagasi üles