R, 2.12.2022

"Leia oma kohalugu!" väärtustab tähenduslikke paiku

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
"Leia oma kohalugu!" väärtustab tähenduslikke paiku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuusiku-Nõmme Rebasekivi, mille tõi rahvajutu järgi Jeesuse ema Maarja.
Kuusiku-Nõmme Rebasekivi, mille tõi rahvajutu järgi Jeesuse ema Maarja. Foto: Jüri Metssalu

Eesti rahvakultuuri keskus ja Eesti kohapärimuse keskus kutsuvad osalema kaastööprojektis "Leia oma kohalugu!", millega väärtustatakse meid ümbritsevate eriliste, oluliste, pühade ja tähenduslike paikade lugusid.

Salvestisi ja tekste oodatakse ajavahemikus 23. aprillist 1. juunini.

On palju kohti, mis on inimestele olulised, millest kõneldakse lugusid või legende. On paiku, millel on eriline nimi, kus on midagi tähelepanuväärset kogetud või mis meenuvad mälestustes. Selliste kohtade teadjatel palutakse need lood jäädvustada ja Eesti rahvakultuuri keskusele saata.

"Üleskutsete sari "Leia oma lugu!" võtab kolmanda osaga kevadise suuna ja pöörab pilgud meid ümbritsevale maastikule. Soovime teada, millised on meile tänapäeval olulised ja erilised paigad ning kui palju tuntakse pärimuspaikadega seotud lugusid," ütles Eesti rahvakultuuri keskuse suulise pärandi spetsialist Maili Metssalu.

Seekordne üleskutse esitatakse koostöös Eesti kohapärimuse keskusega ja on pühendunud just maastikutajule ja kohamälule.

"Keskkond on kõikjal kõnekas. Ta kõneleb meile nii läbi vanade rahvajuttude kui ka meie enda otseses tunnetuses," ütles Eesti kohapärimuse keskuse juhatuse liige ja Eesti rahvaluule arhiivi kohapärimuse töörühma projektijuht Jüri Metssalu.

Eesti kirjandusmuuseumi, maaameti ja keskkonnaameti koostöös on loodud kohapärimuse kaardirakendus, kus on võimalik avaldada kohtadest kõnelevaid videoid, helisalvestisi, fotosid ja tekste. Vajutades huvipakkuva koha tähisele, hakkab selle paiga tundja kaardil kõnelema. Nii avanevad kaardirakenduses peagi ka parimad käesolevas kogumisprojektis osalejate kohalood.

Oodatud on kuni neli minutit pikad videoklipid ning vabalt valitud pikkusega helisalvestised ja tekstid. Valik saadetud kohalugudest avaldatakse ka kohapärimuse kaardirakenduses. Üleskutsete sarjas kogutust valmib Eesti rahvakultuuri keskusel peagi audiovisuaalne näitus. 

Märksõnad
Tagasi üles