Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Politsei tabas jalgratturite kontrollreidi käigus puudusi

Politseinik ja jalgrattur. Pilt ei ole looga seotud. FOTO: Peeter Langovits

Eile korraldas politsei maakonna eri paigus reidi jalgratturite kontrollimiseks, mille käigus tuvastati mitu rikkumist.

Rakvere politseijaoskonna patrullpolitseinik Getter Kangur rääkis, et erilist tähelepanu pöörati jalgrataste korrasolekule ja kiivri kandmisele. Reidi käigus tuvastati, et 35-l alla 16-aastasel jalgratturil puudus kiiver. Sõiduvahend ei olnud tehniliselt korras 13 ratturil ja juhiluba polnud mundrikandjale näidata kolmel väikesel pedaalijal.

Kanguri sõnul olid jalgrataste tuvastatud suuremad puudused seotud turvavarustuse kasutamisega. Näiteks puudusid helkurid ja signaalkellad. Kel helkurit polnud, sai selle politseiniku käest. 

"Eilse reidi eesmärk ei olnud kedagi karistada," sõnas Kangur. "Püüdsime tähelepanu juhtida sellele, et jalgrattahooaja algusega oleksid kõigi jalgrattad korras ning ratturitel oleks liiklemine ohutu."

Noorte ratturitega vesteldes tuli Kanguri sõnul välja, et paljudel ei olnud kiivrit, kuna vanemad neile seda ostnud ei ole. "Tuletame meelde kõikidele lapsevanematele, et see on nende kohustus lapsele tagada turvaline liiklemine ja tehniliselt korras jalgratas," rõhutas Kangur. Samuti tuletab politsei meelde, et trikirattad, millel puuduvad pidurid ja muu nõutav varustus, on mõeldud ainult skate-pargis ja mujal ettenähtud kohtades sõitmiseks. "Nendega tänavaliikluses liigelda ei tohi," lisas Kangur.

Et iga päev tuleb aina rohkem liiklusesse kergliikureid, tuleks kindlasti meeles pidada, et

- kergliikuril peab olema töökorras pidur või pidurdamist võimaldav süsteem, tasakaaluliikuri puhul iseeneslikku liikumist takistav seade;

- kergliikuril peab olema signaalkell (välja arvatud juhtrauata kergliikuri puhul);

- kergliikuril tohib sõita ainult üks inimene;

- päevasel ajal ees peab olema valge ja taga punane helkur ning külgedel kollane, punane või valge helkur või tuli. Pimeda ajal või halva nähtavuse korral on kohustuslik sisse lülitada ees valge ja taga punane tuli;

- kergliikuriga võib sõidutee parema ääre lähedal või teepeenral sõita ainult siis, kui sõitmine jalgrattateel või kõnniteel on oluliselt raskendatud selle seisukorra või liiklusolude tõttu. Jalgrattaga tohib sõita jalgrattarajal, jalgrattateel, jalgratta- ja jalgteel, sõidutee parema ääre lähedal;

- kergliikuril ja jalgrattal liiklemiseks peab juht olema kaine.

Iseseisvalt tohib laps sõiduteel sõita, kui ta on vähemalt 10-aastane ja tal on jalgratturi juhiluba. Jalgratturi juhiluba on nõutav 10–15-aastastel sõiduteel sõitvatel jalgratturitel. Kindlasti peaks jalgrattal olema signaalkell, ees valge helkur või tuli ning taga punane helkur või tuli ja mõlemad pidurid peavad olema töökorras.

Tagasi üles
Back