/nginx/o/2021/04/23/13744260t1h6303.jpg)
Kadrina firma Pomemet juhid Tarvo ja Ann Lõhmus soovivad Rakveresse Oru 7a kinnistule ehitada tuntud arhitekti Emil Urbeli projekti järgi villa. Et linna üldplaneeringu kohaselt on tegemist rohealaga, on uue detailplaneeringu koostamise eeltingimuseks kehtiva üldplaneeringu muutmine.
Tegelikult on aga lugu omajagu keerulisem, sest kinnistul oli olemas detailplaneering ja välja oli antud ka ehitusluba. Rakvere abilinnapea Kert Karus nentis, et detailplaneering oli tehtud enne üldplaneeringu kehtestamist, kuid paraku sellega ei arvestatud ja millegipärast jäeti Oru 7a kinnistu üldplaneeringus rohealaks. “Ja see ei olnud ainus detailplaneering, millega on jäetud arvestamata,” lausus abilinnapea.
Rakvere linnavolikogu liige Jüri Landberg ei olnud rahul sellega, et kõnealusele kinnistule hoone ehitamine lõikab läbi otsetee Oru tänavalt Viru tänavale, mida paljud inimesed on harjunud kasutama.
Ka tema kolleegi Marti Kuusiku sõnul peaks mingisugune läbipääs jääma, kuna see on ajalooliselt olnud inimeste kasutuses. “Praegu on seis, kus kinnistuomanik tahab midagi, ja me võiks ju omalt poolt tahta kahe ja poole meetri laiust riba kinnistu servast, et inimesed läbi pääseksid,” lausus Kuusik.
Landberg nentis, et Oru tänavalt pääseb jalgsi või rattaga välja ka Väike-Karja tänavale, kuid sealtkaudu viiv rada on kevaditi-sügiseti porine ja ületada tuleb ohtlik sillake.
Aleksandr Holsti sõnul on absurdne, et kellegi teekonna lühendamise nimel tuleks hakata eraomanikult midagi ära võtma. “Küsimus ei ole ju selles, et keegi peaks hakkama kilomeetritepikkust ringi tegema,” lisas Holst.
Marko Pomerants aga meenutas, et üle kinnistu Moonakülas, kuhu tema oma kodu ehitas, kulges samuti jalgrada, mida päris usinalt kasutati. Nüüd on aga uus käigutrajektoor leitud.
Ei piisa pelgast nentimisest, et erakinnistult läbipääsutee on avalikes huvides.
Kert Karus, Rakvere abilinnapea
Linnavolikogu aseesimees Velvo Väli ütles, et selle asemel et hakata kinnistuomanikku pitsitama, võiks linnavalitsus leida võimaluse, kuidas korrastada rada Oru tänavalt Väike-Karja tänavale ja kuidas muuta sillake ohutumaks.
Kert Karuse sõnul soetas omanik kinnistu usus, et saab hakata sinna endale kodu rajama. “Avalikes huvides tee määramine avalikult kasutatavaks läbi eraisikule kuuluva kinnisomandi on teatud juhtudel kindlasti üldistes huvides küsimus ja planeerimismenetluse raames kaalumist vajav,” rääkis abilinnapea.
Tõstatatud teema, et sealt peaks olema tagatud ka tulevikus läbipääs Viru tänavale, on Karuse sõnul küsimus sellest, kas avalik huvi ületaks ilmselgelt erahuvi. “Ei piisa pelgast nentimisest, et erakinnistult läbipääsutee on avalikes huvides,” ütles abilinnapea.
Õigustus, et läbipääs on vajalik selleks, et nii on harjutud liikuma, ei kaalu tema sõnul üles omandipõhiõiguse riivet ning takistaks selle kinnistu omaniku staatusega kaasnevaid privileege. Ümberkaudsetele avalikele teedele pääsemiseks on alternatiive ja erakinnistult läbipääsu nõudmine ühele neist oleks ilmselgelt ebaproportsionaalne nõudmine ehk avaliku huvi olemasolu on küsitav.
“Ilmselgelt antud küsimuses kaalub erahuvi üle avaliku huvi,” sedastas Kert Karus.
Rakvere linnavolikogu otsustas algatada Oru 7a detailplaneeringu koostamise, mis lubaks ehitada 2259 ruutmeetri suurusele Soolikaoja äärde jäävale kinnistule 350-ruutmeetrise ehitusaluse pinnaga ja kuni kaheksa meetri kõrguse hoone. Kolm volinikku hääletas otsuse vastu. Tarvo Lõhmus, kes ise samuti volikogu istungil viibis, lausus, et volinikel on õigus oma arvamusele. “Mina olen otsusega rahul ja saan protsessiga edasi minna,” sõnas ta.
/nginx/o/2021/04/23/13744261t1h68ac.jpg)