Rakvere Pauluse kiriku fassaadil näeb Arvo Pärdi muusikamaja tutvustavat näitust

Katrin Uuspõld
, ajakirjanik
Copy
Välinäitus "Vabaduse kirik / Pauluse kirik / Kalevi hall / Arvo Pärdi muusikamaja" pandi üles kolmapäeval ning jääb avatuks kuni 11. septembrini.
Välinäitus "Vabaduse kirik / Pauluse kirik / Kalevi hall / Arvo Pärdi muusikamaja" pandi üles kolmapäeval ning jääb avatuks kuni 11. septembrini. Foto: Marju Püümets

Täna õhtul avati Rakveres Pauluse kiriku fassaadil Rakvere linnavalitsuse eestvedamisel välinäitus "Vabaduse kirik / Pauluse kirik / Kalevi hall / Arvo Pärdi muusikamaja".

Näitus tutvustab avalikkusele tulevase Arvo Pärdi muusikamaja arhitektuurset lahendust ja loob vaatajaile ettekujutuse, millisena plaanib Rakvere linn taastada tunnustatud Eesti arhitekti Alar Kotli 1935. aastal projekteeritud kirikuhoone, mis jäi 1940. aastal lõpuni ehitamata.

Arvo Pärdi muusikamaja on üks 11 ehitisest, mis on jõudnud riigikogu kultuurikomisjoni valitavate riiklikult tähtsate kultuuriehitiste lõppvooru.

Rakvere linnapea Triin Vareku sõnul on Arvo Pärdi muusikamaja saanud südameasjaks paljudele nii Eestis kui ka välismaal. "Läbi aastate on linnavõimud teinud tööd selle nimel, et see unistus teostuks, ja ma loodan, et me oleme selle unistuse täitumisele palju lähemal kui kunagi varem. Rakvere on muusikamaja valmimist oodanud aastakümneid, nii nagu ka tänapäevastele tingimustele vastavaid galerii- ja kunstinäituste ruume, harjutussaali tantsijatele ning koorilauljaile. Multifunktsionaalsus, mis selles hoones põimunud on, on suureks eelduseks, et muusikamaja hakkab elama ja olema oluline linnasüda. Siiralt loodan, et toetussummade jagamisel arvestatakse, et oleme nii ajaliselt kui rahaliselt projekti tohutult panustanud ning Eesti vabaduse 20. aastapäevaks ehitatud kirik saab väärikalt taastatud ning väärilise sisu."

On visioon, et mitmeotstarbeline muusikamaja kujuneb rahvusvahelise tähtsusega regionaalseks kultuuritempliks. Hoones hakatakse tutvustama nii Arvo Pärdi kui ka teiste Eesti süvamuusika heliloojate ning muusika suurkujude loomingut, korraldama seminare, koolitusi, konverentse ja teisi eripalgelisi üritusi. Siiani puudub Rakveres ja Lääne-Virumaal professionaalne kontserdipaik, mis pärsib piirkonna konkurentsivõimet kultuuri, sh süvakultuuri tutvustamisel.

Rakvere linn on alates 2008. aastast investeerinud Arvo Pärdi muusikamaja ehitusse juba ligi miljon eurot.

Näitus jääb avatuks 11. septembrini, mil tähistame maestro Arvo Pärdi sünnipäeva.

Näitus Arvo Pärdi muusikamaja arhitektuursest lahendusest ootab uudistama.
Näitus Arvo Pärdi muusikamaja arhitektuursest lahendusest ootab uudistama. Foto: Marju Püümets
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles