N, 2.02.2023

Avatud talude päeval osaleb 21 Lääne-Virumaa talu

Katrin Uuspõld
, ajakirjanik
Avatud talude päeval osaleb 21 Lääne-Virumaa talu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Migu talu on üks paljudest, mis avatud talude päeval oma väravad huvilistele valla hoiab.
Migu talu on üks paljudest, mis avatud talude päeval oma väravad huvilistele valla hoiab. Foto: Vladislav Musakko

Seitsmes üleeestiline avatud talude päev toimub tänavu 25. juulil ja registreerimise lõppedes oli oma osalemisest teada andnud 277 talu, neist 21 Lääne-Virumaalt.

Injus tegutsev Kangakoi OÜ osaleb avatud talude päeval esimest korda. Tegemist on väikese õmblusettevõttega. "Õmblemisega olen tegelenud 15 aastat, Lääne-Virumaale tulin aga hiljuti. Algul töötasin kodus, nüüd aga Inju meemaja vanades ruumides," rääkis Vesta Toom, kes valdavalt teeb masintikkimistöid ja õmbleb kodutekstiile.

Artocarpus OÜ tutvustab samal päeval aga oma uut meemaja. "Oleme osalenud avatud talude päeval algusest peale. See on väga hea võimalus ennast tutvustada. Kui laatadele minekuks pead hommikul väga vara end teele sättima, siis avatud talude päeval tullakse sinu juurde. See on väga tore ja kliendid on olnud alati väga sõbralikud," kõneles Martin Valtin Artocarpusest.

Uue meemaja kohta, mida peagi uudistada saab, ütles Valtin, et tegemist on kolm korda suurema pinnaga, kus toimetada saab. "Hakkame pakkuma ka teistele mesinikele mee pakendamise ja segude valmistamise teenust, samuti toiduainete pakendamist," nimetas Valtin.

Samuti avatakse Injus sel puhul kodukohvik ning aetakse garaažist välja nii enda "kaunitarid" kui ka külas leiduvad vanad autod, millest tõotab tulla vahva näitus.

Lääne-Virumaal plaanivad oma väravad lahti teha ka näiteks Karepa ravimtaimeaed, Kivimurru kombucha-talu, Savi talu, Kadaka talu, Migu talu, Kakumäe käsitöötalu, Metsamõisa talu, Mäehansu talu.

"Keeruline koroonaaeg oma mõju ja piirangutega pole vähendanud maapiirkonnas elavate aktiivsete ja ettevõtlike inimeste huvi tutvustada oma tegemisi ning tooteid-teenuseid," lausus maaeluminister Urmas Kruuse.

Avastamist on igale maitsele: saab näha loomi, piimatootmist, kitse- ja lambakasvatust, küülikuid, lihaveiseid, hobuseid, loomaparke, linde. Esindatud on mesindustalud, taimekasvatus ja iluaiandus, on hobi- ja tootmistalusid, elustiilitalusid. Põllumajandussaaduste tootmise ja töötlemise poolel on võimalik tutvuda piima-, liha-, teravilja, veini- ja siidritootmisega. Lisaks leiab valikust maaturismi- ning kunsti- ja käsitöötalusid, talumuuseume ja põllumajanduskoole.

Kõige rohkem talusid on sel aastal avatud Harjumaal (37) ning Pärnumaal (34), nendele järgnevad talude arvukuselt Tartumaa (31) ja Saaremaa (27).

Avatud talude päeva veebilehelt www.avatudtalud.ee leiab külastaja ka avatud talude kaardi, kuhu lisanduvad enne avatud taude päeva ka taludes ootavad programmid. Avatud talude päeva põhipäev on pühapäev, 25. juuli ning sel päeval on külastajatele avatud kõik registreerunud talud. Samas on laupäeval, 24. juulil samuti võimalik oma talu avada ja seda võimalust kasutab tänavu neli viiendikku taludest.

Märksõnad
Tagasi üles