Must-kärbsenäpp

Must-kärbsenäpp looduses. FOTO: Peep Veedla

Kel koduaias mõni pesakast üles pandud, on kindlasti must-kärbsenäpiga vägagi tuttav. Need linnud asustavad pesakaste suurima heameelega ning on varmad ägedaid võitlusigi tihaste või teiste liikidega, kes enne kärbsenäppide saabumist aprilli lõpus või mai alguses on pesakasti elama asunud, maha pidama.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Väikestelt tihastelt või lepalinnult võib õnnestuda pesakast ka üle lüüa, kuid rasvatihase või põldvarblase käest pigem mitte. Võitlejahingega on must-kärbsenäpp igal juhul ja ei pelga ka endast tugevamatega jõudu katsuda.

Enne aprilli lõppu ei kipu must-kärbsenäpp kohale jõudma, sest tulla on tükk maad, talve veedab ta Aafri­kas siin- või sealpool ekvaatorit. Enamasti küll siinpool. Soe talle meeldib, sest soojas õhus on alati rohkem putukaid liikvel kui jahedas. Aga teadagi, ega meil enne maikuud seda sooja kipu kuigivõrd olema. Eks vajaduse korral leiab must-kärbsenäpp ka maapinnalt miskit söögikõlblikku, aga ühele endast lugu pidavale näpile ei ole see just liiga meelepärane toitumisviis. Peab ju oma nime õigustama!

21.05.2021 25.05.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto