P, 4.06.2023

Kui roosid on täiu täis, siis saab abi piimast, joodist ja koguni Coca-Colast

Piret Saul-Gorodilov
Facebook Twitter
Comments
Lehetäide arengutsükkel on lühike ja suve jooksul sirgub iga paari nädala tagant uus põlvkond.
Lehetäide arengutsükkel on lühike ja suve jooksul sirgub iga paari nädala tagant uus põlvkond. Foto: Riina Martinson

Inimesi kimbutavad sääseparved, aga roosidel, mis pole veel pungi paotama asunud, on täid juba kobarate viisi kallal. Ja mitte ainult roosidel. Harik lodjapuud, keda rahvasuus lumepalliks kutsutakse, on raagu söödud.

Maakonna suurima ja ühtlasi Eesti põhjapoolseima rosaariumi omaniku Albert Berzinsi aias on oma 300 roosisorti. Roosikasvataja nentis, et tõesti on igasuguseid sitikaid sel aastal kuidagi eriti palju. Ta rääkis, et eelmisel aastal, kui putukad taimi puresid, oli jaemüügiala küllaltki hõredaks ja vaata et tühjaks ostetud.

Kogenud aiapidaja tutvustas isetehtud ja käepäraseid tõrjevahendeid. “Pikemat aega tehtav vahend on nõgese- ja tomatilehtede kääritis, millega võib kasta,” rääkis mees ja täpsustas, et mõnda suuremasse ämbrisse või anumasse tuleks korjata nõgese- ja tomatilehti. Tomatite puhul on nagunii vaja liigsed kasvud eemaldada, aga ka alumisi lehti tuleb kõrvaldada, kuni esimese viljakobarani. Lehed võiks natuke peenemaks lõigata-rebida või hoopis muljuda, seejärel tuleks kogu lehemass korralikult veega katta ja päikese kätte mõneks päevaks käärima jätta. Kaane või mingi katte võib ka peale panna, sest kääritis hakkab haisema, ja kui peaks vihma sadama, teeb see leotise liiga lahjaks.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles