Meistrimees, kel tagataskus proovikivi

Omal ajal koristas kullassepatöökoda õpipoiss ja sell andis materjalid ette. Meister sai päev läbi oma laua taga tööd teha. Nüüd tuleb kullassepal endal kõiki ülesandeid täita. FOTO: Marianne Loorents

Ütlust “male on mõistuse proovikivi” on kindlasti paljud kuulnud. No ja kui ei olegi, siis sõna “proovikivi” on kindlasti igaühele tuttav. Aga kui paljud on pead murdnud, kust selline väljend üldse on tulnud? Vat-vat. Ühe iidse ameti esindajal on see lausa igapäevane töövahend.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuigi kogenud kullassepa kullipilk tunneb väärismetalli eksimatult ära, kontrollivad meistrimehed tumeda ränikildi abil selle proovi õigsust. Proovikivi pole muud kui kindlat sorti lame kivi. Kullassepp hõõrub sinna vastu väärismetallist eset. Tekkinud säravale triibule tilgutatud spetsiaalne hape näitab naksti ära, kas vanavanaema tsaariaegse kuldsõrmuse proov vastab tegelikkusele. Väga lihtne.

Ühes Tartu vanalinna kullassepasalongis andiski meister Gunnar Kask väga vanale katkisele hirmus suurt mõõtu kuldsõrmusele võimaluse uueks alguseks. Miski pole oma särava elu ära elanud ehtele parem variant kui saada koos üksikute kõrvarõngastega ilusaks ajatuks käsitööehteks.

11.06.2021 15.06.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto