L, 25.06.2022

Võidupühale eelnev tööpäev on kolme tunni võrra lühem

Toomas Herm
, ajakirjanik
Võidupühale eelnev tööpäev on kolme tunni võrra lühem
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tööinspektsioon on öelnud, et lauskontrolli ei tule
Tööinspektsioon on öelnud, et lauskontrolli ei tule Foto: Urmas Luik

Sel aastal on võidupüha kolmapäeval ehk tööpäeval. Et võidupüha on riigipüha, on sellele eelnev tööpäev 22. juunil kolme tunni võrra lühem.

23. juunile eelnevat tööpäeva on tööandja kohustatud lühendama kolme tunni võrra. Kui ettevõtte tegevusalast tulenevalt pole võimalik tööpäeva lühendada, peab tööandja saavutama töötajaga kokkuleppe, et ta töötaks riigipühaeelsel päeval sama kaua kui tavaliselt.

Töögraafiku alusel töötajatelt peab tööandja juba graafiku koostamisel lühendatud tööpäeva puhul nõusoleku saama. Kui töötaja ei nõustu pühadeeelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigust teda selleks sundida. Töötaja peab tööandjale oma keeldumisest teada andma hiljemalt graafiku kättesaamise hetkel. Kui töötaja oma keeldumist tööandjale ei väljenda, on kokkulepe tööpäeva mittelühendamise kohta olemas ning hiljem töötaja sama graafiku alusel tööpäeva lühendamist nõuda ei saa.

Kui töötaja on nõus tööpäeva lühendamata jätmisega ning ta töötab mittesummeeritud tööajaarvestuse alusel, loetakse need kolm tundi ületundideks. Summeeritud tööajaarvestusega töötamisel aga väheneb töötaja kalendaarne tööajanorm kolme tunni võrra. See, kas nende kolme tunni näol on tegemist ületunnitööga, selgub arvestusperioodi lõpus. Ületunnitöö hüvitatakse töötajale tasulise vaba ajaga või kokkuleppel pooleteisekordse tasuna.

Juhul kui tööandja majandustegevuse tõttu ja töötajale kehtestatud töögraafiku alusel on vajalik töötada ka võidupühal või jaanipäeval, eeldab seadus, et töötajale makstakse kahekordset tasu. Kokkuleppel võib riigipühal töötamise hüvitada ka tasulise vaba ajaga.

Eesti vabariigi rahvus- ja riigipühad, millele eelnevaid tööpäevi lühendatakse, on uusaasta, riigi aastapäev, võidupüha ja jõululaupäev.

Märksõnad
Tagasi üles