Jaanilõkke valvur võib saada auhinna

Et jaanipäev kulgeks ohutult, peaks igas jaanitulepaigas olema lõkkevalvur. FOTO: Kasper Mäe

Selleks et jaaniaeg mööduks ohutult, kutsub päästeamet jaanipäeva eel leidma igale jaanitulele lõkkevalvurit. Lõkkevalvurite vahel loositakse välja kuppelgrill ja muid auhindu.

Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Sandra Repp ütles, et lõkkevalvuri ülesanne on jälgida, et lõkke tegemisel järgitaks tuleohutusnõudeid ja seltskonnal oleks lõkke juures turvaline olla. "Valvur hoiab silma peal ka jaaniseltskonnal, hoolitseb selle eest, et seltskond järgiks ohutusreegleid, ning kui tähistamine lõppeb, kustutab valvur lõkke," rääkis Repp.

Kuna juunikuu on pakkunud suviseid soojakraade ja võrdlemisi vähe sademeid, on loodus tuleohtlik. Seetõttu on ülimalt oluline, et iga lõkke tegemisel peetaks kinni lihtsatest näpunäidetest. "Lõke tuleb teha hoonetest, metsast ja põlevmaterjalist ohutusse kaugusesse – see kaugus sõltub eelkõige lõkke suurusest, kuid vähim ohutu kaugus peab igasuguse lõkke puhul olema vähemalt kaheksa meetrit. Lõke tuleb teha ettevalmistatud pinnasele ning lõkke ümbrus tuleb hoida süttivast materjalist puhtana. Tuld tohib teha ainult tuulevaikse või tuuletu ilmaga ja kindlasti tuleb lõkke lähedal hoida esmaseid kustutusvahendeid – abiks on ämbritäis vett või tulekustuti," selgitas Repp ning lisas, et lõkkes võib põletada ainult puhast puitu ja paberit. Lõket ei tohi jätta hetkekski järelevalveta.

Ohutu jaanitule saab registreerida päästeameti kodulehel.

Kõikide registreerunud lõkkevalvurite vahel läheb peaauhinnana loosi mitmesuguseid toiduvalmistamise võimalusi pakkuv keraamiline kuppelgrill ja pulberkustuti, lisaauhindadena loositakse välja kaks tulekustutit ja väiksemaid auhindu.

Päästeameti lõkkevalvuri kampaania toimub juba neljandat aastat, mullu registreerus lõkkevalvuriks 729 inimest. 

Lõkete tegemise ja grillimise kohta käivate ning muude tuleohutust puudutavate küsimuste puhul võib helistada riigiinfotelefonil 1247.

17.06.2021 19.06.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto