Tekkinud haavad vajavad suvise palavusega erilist hoolt

Lapsed on esmaabi andmiseks kõvasti koolitatud ja eri sidumisviise lastakse kursustel tublisti harjutada. FOTO: Meelis Meilbaum

Suvel õues toimetades juhtub sageli väiksemaid õnnetusi, mis tekitavad haavu, marrastusi või põrutusi. Sellised haavad vajavad korrektset hooldust, et paranemine oleks kiire ja tüsistusteta. Südameapteegi proviisor Ave Niidu jagab selle tarvis näpunäiteid.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Haava õige hooldus on oluline, sest nii välditakse selle saastumist ja põletiku teket. Haavahoolduse juures on kõige olulisem tagada haava puhtus. Kinniste vigastuste puhul varieerub kahju väikestest sinikatest siseelundite kahjustuseni. Lahtised haavad ulatuvad pindmistest marrastustest sügavate torkehaavadeni.

Haavad on tüübilt erinevad. Libisemine kõvale või karedale pinnale põhjustab marrastusi. Põrutushaavad on tavaliselt sakiliste servadega, võivad põhjustada suure verejooksu või olla saastunud. Lõikehaavadeks loetakse sirge servaga haavu, mis on näiteks noa või klaasiga tekitatud. Osa lõikehaavu, mis ulatuvad sügavamal paiknevate veresoonte, kõõluste ja närvideni, on väga ohtlikud. Nende tekkimisel tuleb kindlasti minna arsti juurde.

07.07.2021 09.07.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto