Rongiga ratta transportimiseks tuleb edaspidi osta eraldi pilet

Jalgratta rongis vedamiseks tuleb tulevikus soetada eraldi pilet. FOTO: Gerthrud Grents

Alates 26. juulist muutuvad Elroni rongides jalgratastega reisimise tingimused. Senine tasuta jalgrataste transport on viinud olukorrani, kus rattad ummistavad vahekäike ja takistavad reisijate liikumist. Suvehooajal tuleb edaspidi rattale osta rattapilet.

"Jalgrataste suur hulk rongides on üha tõsisem probleem, tihti on hõivatud kogu vahekäik. See on viinud olukorrani, kus rataste rohkus takistab rongis liikumist, mistõttu ei pääse reisijad WC-sse, teenindaja ei saa liikuda, sõitjad ei saa oma soovitud istekohale. Ühtlasi tekivad ka hilinemised, sest paljude rataste sisenemine-väljumine võtab kaua aega, seda eriti Tallinna linnas, kus on tihedalt peatusi. Lisaks eelnevale on olukord ohtlik, sest rongi kiirpidurduse korral ei ole rattaga keset C-ala seisval inimesel kuskilt kinni võtta. See kõik peletab juba eemale teisi kliente, kes valivad ebamugavuse pärast autosõidu," kirjeldas olukorda Elroni müügi- ja arendusjuht Ronnie Kongo.

Kongo tõi esile, et rattapiletit on seni välditud ja suvist murekohta on esimeses järjekorras püütud lahendada teiste meetmetega, kuid praegu ei ole see kahjuks enam piisav. "Paljudes jaamades on loodud häid rattahoiuvõimalusi; elektrirongides oleme sissepääsualasid avaramaks muutnud, et lapsevankriga reisijatel oleks võimalik kasutada reisimiseks ka teisi vaguneid, ning seeläbi on ka ratastele C-alas senisest enam ruumi; sõiduplaani otsingus kuvame reisijatele infot, kas rattaga sisenemine on soovitav või mitte. Kahjuks ei ole need meetmed enam piisavad olukorras, kus üleüldine rattakasutus pidevalt kasvab," rääkis ta.

"Et inimesed kasutavad üha rohkem keskkonnasõbralikke liikumisviise, sealhulgas rattaid, on iseenesest ääretult positiivne. Oleme oma uute rongide tellimisel näinud ette, et ratastele oleks seal rohkem ruumi. Ka meie praegustesse rongidesse on rattaga reisijad endiselt oodatud, kui neid on mõistlikul määral, tihti see enam nii aga ei ole. Tuleb aru saada, et ronge tuleb juurde alles 2025. aastal ning olemasolevate rongide mahutavus on piiratud, mistõttu oleme sisuliselt valiku ees, kas eelistada inimeste sõiduvõimaluste tagamist või ratta kui pagasi transporti. Jalgratas võtab mitme inimese ruumi ja erinevalt lapsevankrist või ratastoolist ei ole ratta rongi võtmise puhul enamasti tegemist hädavajadusega. Reisijate heaolu silmas pidades ei saa enam seniselt jätkata ning rattale tuleb edaspidi osta rongis klienditeenindajalt pilet," kõneles Kongo.

Ta lisas, et olukord on ebamugav ka ratturitele endile. "Rattapiletiga saame suunata inimesi keskkonnasäästlikumalt käituma – need, kellel ei ole vaja ratast tingimata rongi võtta, jätavad selle edaspidi rongijaama ning need, kes teisiti tõesti ei saa, saavad edaspidi mugavama teenuse, sest nende ratta jaoks on ruumi rohkem. Arusaadavalt võib esmapilgul tunduda, et lahendus võiks olla ka suuremate rongide kasutamine, kuid jättes kõrvale kümnetesse miljonitesse ulatuva investeeringuvajaduse, ei saaks selline lahendus olla ka keskkonnasäästlik, sest suurema rongiga opereerimine tähendab ka suuremat energiakulu ja keskkonnakoormust. Kõige säästlikum on ratta ja rongi kombineerimine selliselt, et ratas jääb rongijaama, nagu see toimib igal pool mujal Euroopas."

Rattapilet kehtib hooajaliselt aprillist oktoobri lõpuni kõikides rongides. Pileti hind sõltub reisi pikkusest ja on 50 protsenti vastava täispileti hinnast, minimaalselt aga 1 euro. Pilet tuleb osta rongis klienditeenindajalt. Rattale piletit ette osta ei saa, sest Elron ei saa tagada, et jalgratas alati kindlale väljumisele peale mahub.

Elroni müügi- ja arendusjuht rõhutas, et kui reisijal on kohaliku omavalitsuse makstud tasuta sõidu õigus (nt tallinlased), rattale see ei laiene ja sõiduvahendile tuleb osta pilet. Küll aga ei pea rattapiletit ostma reisijad, kellel on tasuta sõidu õigus ühistranspordiseaduse alusel (laps, kes ei ole käimasoleva õppeaasta 1. oktoobriks saanud seitsmeaastaseks või kelle koolikohustuse täitmise alustamine on edasi lükatud; kuni 16-aastane (kaasa arvatud) puudega isik; sügava puudega isik; raske nägemispuudega isik; sügava või raske nägemispuudega isiku saatja), ning lisaks üle 65 aasta vanused reisijad.

Rattapilet ei kehti ka kokkupandava raamiga rattale, mis on kokku pakitud, ja rattale, mille kõik rattad on läbimõõduga alla 25 sentimeetri (nt minitõukeratas).

09.07.2021 14.07.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto