Teet Soorm: seakatku levik paneb tõsiselt muretsema

Copy
Teet Soorm.
Teet Soorm. Foto: Mihkel Maripuu

Kolmapäeval tuvastatud sigade Aafrika katku leid Harjumaal on pannud muretsema kogu Eesti seakasvatussektori, nendib Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimees Teet Soorm.

Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 8. septembril 2014, kui Hispaanias asuvast Euroopa Liidu referentlaborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea kohta. Esimesed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel diagnoosis põllumajandus- ja toiduamet 21. juulil 2015, sellele leiule järgnes mitu keerulist aastat, mil seakasvatajad korraldasid oma tootmise ümber, järgides kõiki bioohutusnõudeid. Selle töö tulemusel pole viimase pea nelja aasta vältel katk meie seafarmidesse jõudnud.

"Sigade Aafrika katk levib kiiresti haigete loomade omavahelise kontakti teel, samuti haigustekitajatega saastunud loomaveokite, loomakorjuste, jäätmete, sööda, liha ja lihatoodetega. Kuna sigade katk on väga nakkav ja kiiresti leviv loomataud, on väga oluline ennetavate meetmete kehtestamine ning taudi avastamisel tõrjemeetmete rakendamine," selgitas põllumajandus-kaubanduskoja põllumajandusvaldkonna juht Meelika Sander-Sõrmus. Ta nentis, et eelnevate aastate kogemus on õpetanud tootjaid järgima kõiki bioohutusmeetmeid. "Antud juhtum näitab aga, et sigade Aafrika katk ei ole meie keskkonnast ja ka metssigade populatsioonist täielikult kadunud ning juhtum Harjumaal võib olla taas ohuks meie seafarmidele."

Tagasi üles