N, 2.02.2023

Kahel Virumaal kütitakse tänavu kaks tosinat karu

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Kahel Virumaal kütitakse tänavu kaks tosinat karu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Virumaa metsades elab Eesti suurim karupopulatsioon.
Virumaa metsades elab Eesti suurim karupopulatsioon. Foto: Rein Kuresoo

Tänavusel karujahihooajal võib Eestis küttida 82 karu, neist 12 Lääne- ja teist sama palju Ida-Virumaal. Samuti on varuks üks lisaluba nagu mullugi.

Rakvere Jahindusklubi tegevjuht Jaan Villak ütles, et karude populatsioon maakonnas on elujõuline ja mesikäppasid on palju. “Mullu anti meie maakonda 17 küttimisluba ja augusti lõpuks olid sisuliselt kõik lubatud karud juba ka kütitud,” rääkis ta. “Hiljem jahiti veel neid karusid, kelle küttimiseks oli nii-öelda personaalne luba, sest nad kippusid rüüstama. Ka tänavu on meil lisaks 12 loale veel üks lisaluba varuks. See läheb käiku siis, kui ilmnevad rüüsteretked ja suure kahju tekitamised.”

Villaku sõnul on küttimist vaja populatsiooni mõistlikkuse piires hoidmiseks ja ka karudes inimpelglikkuse tekitamiseks. “Vastasel korral lähevad nad väga julgeks ja satuvad järjest rohkem inimasustusega aladesse,” lausus ta.

Tänavune põuane suvi mõjutab Jaan Villaku sõnul ka karujahti. “Kõik on teisiti kui mullu,” tõdes ta. “Eelmisel aastal toimetasid karud põldude peal rohkem kui tänavu, aga jahihooaja alguseks olid nad metsa marju sööma läinud. Kuidas nad tänavu käituvad, seda ei oska veel öelda.”

Jahimehe sõnul karudele tänavune väikese ja kõva teraga vili ei maitse. “Mullu elas Rakvere külje all Piiral karuperekond terve suve viljapõllus ja pärast selle koristamist hakkasid nad käima inimeste õunapuuaedades,” jätkas ta. “Tänavu käisid nad jälgede järgi otsustades vaid korra põllus ja ilmselt selle suve kidur vili neile ei maitsenud. Samas on ka marju metsas vähem, nii et ei oskagi väga täpselt hinnata, kus praegu karud rohkem liiguvad.”

Meil on juba ka selliseid piirkondi, kus karudel kipub kitsaks jääma.

Aimar Rakko

keskkonnaameti jahinduse ja veeelustiku büroo juhataja

Eestis elab umbes 950–1000 karu ja suurimad populatsioonid on just nimelt Virumaa metsades. “Meie karude hulka ma täpselt öelda ei oska, kuid jahimeeste hinnangul on see võrreldes eelmise aastaga suurenenud,” mainis Jaan Villak.

Keskkonnaameti andmetel läheb karudel Eestis hästi – nende arvukus on viimastel aastatel suurenenud. “Meil on juba ka selliseid piirkondi, kus karudel kipub kitsaks jääma. Kui igaühele ei jätku enam piisavalt territooriumi, siis nad kipuvad tulema inimeste õue peale ja seal pahategusid tegema. Karujahi peamine eesmärk on vältida karude tekitatud kahjusid, vähendades karude üldist arvukust ning küttides neid suuremates kahjustuspiirkondades,” rääkis keskkonnaameti jahinduse ja veeelustiku büroo juhataja Aimar Rakko sisuliselt sama juttu, mis Rakvere jahimeeste esindaja Jaan Villak.

Vastavalt jahieeskirjale võib karule, välja arvatud poegadega emakarule, pidada varitsus- või hiilimisjahti 1. augustist 31. oktoobrini karu tekitatud kahjustuste piirkonnas kahjustuste vältimise eesmärgil.

Eelmisel aastal tohtis Eestis küttida 93 karu ja täpselt nii palju karusid ka lasti.

Märksõnad
Tagasi üles