L, 10.12.2022

Mõisates leidub suve lõpul tegevust kõigile

Margus Vahter
Mõisates leidub suve lõpul tegevust kõigile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sagadi mõisas toimub augustis öömuuseum.
Sagadi mõisas toimub augustis öömuuseum. Foto: Marianne Loorents

Lääne-Virumaal asub mitmeid mõisaid, mis väärivad külastamist. Milliseid tegevusi ja vaba aja veetmise võimalusi kohalikud mõisad suvel pere või sõpradega külastajatele pakuvad?

Sagadi mõis

Sagadi mõisakompleks pakub mõisahuvilistele rohkelt võimalusi, mida suvel ette võtta. Mõisa muuseumijuhi Ain Küti sõnul on neil sel aastal “väline suvi”, sest metsamuuseum on suletud ja käsil on renoveerimistööd.

Küti sõnul väärib külastamist koroonaajal värskenduse saanud iluaed. “Meie suur lillemeri on täisõites,” lausus ta.

Muuseumijuht rääkis, et augusti algul toimuvad traditsioonilised puupäevad, mille raames toimuvad üle kogu mõisa territooriumi mitmesugused tegevused. “Meisterdamist, mänge, nuputamist, osavust ja palju muud,” loetles muuseumijuht, kelle sõnul on ettevõtmisi kokku 15–20. “Kõike sellist, mis on seotud metsa, looduse ja keskkonna teemaga,” tutvustas Kütt puupäevade kava. Ta märkis, et see on tavaliselt Sagadi mõisa aasta suurim üritus.

Samuti toimuvad muuseumijuhi sõnul suve lõpus öömuuseumid – õhtud, mille programmis on mõisa ajaloole ja kultuurile keskenduv loeng koos kontserdiga.

Mõisa juures asuvad ka väikekohvik, restoran ja suveniiripood.

Kõigil huvilistel on võimalik mõisa ja selle ümbrusega tutvuda igal ajal. “Mingisugust piirangut ei ole, kõigil on vaba sissepääs – tegu on muinsuskaitseobjektiga, kuhu on vaba sissepääs kõigile inimestele,” rääkis Kütt rõõmsalt. Soovi korral saab mõisahotellis ööbida ja restoranis einestada. Samuti on avatud välikohvik.

“Siin on ilus, suvi on Sagadis väga ilus, see on üks ilusamaid kohti Eestis üldse,” lausus Kütt lõpetuseks.

Palmse mõisas on võimalik sõita kaarikuga.
Palmse mõisas on võimalik sõita kaarikuga. Foto: Meelis Meilbaum

Palmse mõis

Suve jooksul toimub mõisaalal nii mõnigi kontsert ja mängupäev, mille käigus on võimalik tutvuda vanaaegsete mänguasjadega ja viia end kurssi, kuidas mängiti mõisas sada aastat tagasi. “Meil on Eesti kõige suurem vabaõhumuuseumina tegutsev mõis,” ütles mõisa direktor Janne Kallakmaa, kutsudes huvilisi hoonega tutvuma. Ta lisas, et suve jooksul saab nii sepa juures õnnemünti valmistada kui ka mõisaalal hobu- ja ponisõitu nautida.

“Meil on ainulaadne kaunis park ja mitmekesine looduslik ala üle tiigi,” tõi Kallakmaa näiteid, miks looduskaunist kohta väisata.

Mõisa direktor rääkis, et mõisakompleksis toimub iga päev midagi ja tegevust jagub tema sõnul kõigile.

Kallakmaa sõnul toimub suve lõpul lastele pühendatud päev. Terve nädala jooksul on avatud mitu näitust, mida mõisas külastada. Samuti tasub mõisaga tutvuda arhitektuuri- ja siseviimistlushuvilistel. Iga päev saab teha ka paadisõitu ning kõhutäidet pakuvad nii kohalik kõrts kui ka mõisas asuv suvekohvik.

“Meil on kaks külalistemaja ja kolm sauna,” ütles Kallakmaa mõisas ööbimise võimalusi kirjeldades.

Kella 10–18 on mõisa alal viibimine tasuline, sest siis on näitused avatud. Kuid kui külastaja soovib sel ajal siiski hoone ja selle ümbrusega tutvuda, tuleb tal osta paarieurone pilet. Piletiraha läheb pargi hooldamise kulude katteks.

Pärast näituse sulgemist on väravad kõigile tasuta avatud. “Kes soovib jalutada, võib seda teha – väravad on avatud,” ütles mõisa direktor heatujuliselt.

Kiltsi mõisas käib kooliaasta vältel vilgas õppetöö.
Kiltsi mõisas käib kooliaasta vältel vilgas õppetöö. Foto: Marianne Loorents

Kiltsi mõis

Kiltsi mõisakooli direktori, samuti Kiltsi kaardilossi haldava Merje Leemetsa sõnul on Kiltsi mõisal kaunis park, mis pakub silmarõõmu kõigile. Samuti ollakse seal nõus vastu võtma mitmeid gruppe ja korraldama neile giidituure, kuid soovist tuleb varem teada anda.

Arhitektuuri- ja ajaloosõpradele pakuvad huvi nii restaureeritud peahoone kui ka muud mõisakompleksi kuuluvad hooned. Samuti mõisa keskaegne kelder. Leemets rääkis, et külalisi võetakse lahkelt vastu suvel pea igal ajal, kuid õppeperioodil on palutud oma tulekust ette teatada.

Vihula mõis on tuntud pulmapeopaik.
Vihula mõis on tuntud pulmapeopaik. Foto: Arvet Mägi

Vihula mõis

Vihula mõis pakub suvel külalistele rohkelt töötube ja programme. Mõisa turunduse projektijuhi Dina Kivi sõnul on neil avatud uus, mitme saunaga spaa.

Suve lõpul toimub mõisas nii mõnigi kontsert, kuid külastajad peavad arvestama digitõendi näitamisega, kiirtesti on võimalik teha ka kohapeal.

Mõisas on võimalik ööbida, kuid projektijuhi sõnul on oodatud ka päevakülastajad.

Golfihuvilised saavad Vihulas mängida minigolfi. Mõisa kõrval asuval veekogul on võimalik nautida romantilist paadisõitu.

Kivi ütles, et augusti lõpuni on mõisas võimalik tutvust teha ballisaalis asuva näitusega, mis tutvustab Tšehhi losse. Ta lisas lõpetuseks, et oodatud on kõik huvilised ning mõisahoovi külastamine on avatud ja tasuta.

Märksõnad
Tagasi üles