R, 9.12.2022

Õppeaastale minnakse vastu vaktsineerides

Margus Vahter
Õppeaastale minnakse vastu vaktsineerides
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vinni-Pajusti gümnaasiumi direktori Henry Kallaste sõnul tuleb vaktsineerimata õpetajal kanda maski.
Vinni-Pajusti gümnaasiumi direktori Henry Kallaste sõnul tuleb vaktsineerimata õpetajal kanda maski. Foto: Marianne Loorents

Koolid on valmistunud uueks õppeaastaks hoogsalt ning nii on juba enne 1. septembrit olnud õpilastel, vanematel ja õpetajatel võimalik lasta end koolimajas vaktsineerida.

Algavale õppeaastale vaatavad haridusasutused vastu lootusrikkalt, soovitakse, et möödunud kevad, mil tuhanded õpilased omandasid teadmisi kodus olles, jääks viimaseks omataoliseks.

Rakvere reaalgümnaasiumi (RRG) direktor Martti Marksoo rääkis, et täpset arvu, kui paljud õpetajad on algavaks õppeaastaks vaktsineeritud, ei oska ta öelda, kuid pakub, et ligikaudu 95 protsenti on neist vaheaja lõpuks vaktsineeritud.

Ta selgitas, et augusti algusest on olnud õpilastel võimalus lasta end koolis vaktsineerida ning järgmine vaktsineerimise päev on 25. augustil.

Alla 18-aastasel õpilasel peab olema kaasas vanema kirjalik nõusolek. “Vaktsineerimine jätkub kõigile soovijatele kindlasti ka pärast 1. septembrit,” kinnitas Marksoo ja lisas, et RRG õpilased on vaktsineerimisvõimalust kasutanud.

“16. augusti seisuga oli meil vaktsineeritud üle 60 protsendi gümnaasiumi ja üle 40 protsendi 5.–9. klassi õpilastest,” ütles direktor. Ta täpsustas, et kui kollektiivis on õpetajaid, kes ei soovi end lasta vaktsineerida, räägib ta nendega ning neil tuleb teha vähemalt kord nädalas kooliõe juures kiirtest.

Lasila põhikoolis õpib üle 60 õpilase. Kooli direktor Kat­rin Murakas sõnas, et ligi 70 protsenti õpetajatest on vaktsineeritud. Murakas täpsustas, et osa õpetajaid on haiguse läbi põdenud.

“Mina ei saa survestada kedagi vaktsineerima, kui ta ei soovi,” rääkis direktor õpetajatest, kes ei soovi end vaktsineerida, ja selgitas, et sel juhul on oluline korraline testimine. Praegu Lasila koolis vaktsineerida ei saa, kuid Muraka sõnul võib see teema tulla kõne alla sügisel. “See mängib täielikult meie kasuks,” rääkis direktor, pidades silmas seda, et hajutamisel kasutatakse kahte kooli hoonet.

Vaktsineerimine jätkub kõigile soovijatele kindlasti ka pärast 1. septembrit.

Martti Marksoo, Rakvere reaalgümnaasiumi direktor

Murakas ütles, et õpilaste käest digitõendi küsimist ei oska ta kommenteerida. Ta kõneles, et ta kindlasti uurib õppeaasta algul, kui paljud õpilased on vaktsineeritud. Tulemust ei saa siiski võtta kindla tõena, sest Muraka sõnul ei ole õpilased kohustatud sellele küsimusele vastama. “See on konfidentsiaalne info,” põhjendas ta.

Vinni-Pajusti gümnaasiumi (VPG) direktor Henry Kallaste rääkis, et enamik kooli töötajatest on vaktsineeritud. Ta täpsustas, et on ka neid, kes ei ole seda teinud tervisest tulenevatel põhjustel. “Vaktsineerimata õpetaja peab kandma maski,” lausus Kallaste.

Ta selgitas, et koolis saab õpilasi vaktsineerida vaid lapsevanema nõusolekul.

Nakkuse leviku ennetamisest rääkides sõnas direktor, et VPG-l on koolis nüüdisaegne ventilatsioonisüsteem ning õpilased on majas hajutatult.

Direktor täpsustas, et alla 18-aastaste puhul ei ole nõutud digitõendi kontrollimist ja kool lähtub oma tegemistes haridusministeeriumi edastatud juhenditest.

Väike-Maarja gümnaasiumi direktor Marje Eelmaa rääkis, et neil on vaktsineeritud 77 protsenti personalist. “Leppisime kokku, et kooliõde võtab lastevanematega ühendust ja alates septembrist on kõikidel soovijatel võimalus end koolis vaktsineerida,” selgitas Eelmaa ja täpsustas, et täisealised õpilased saavad teha kooliõega ise kokkuleppeid.

Nakkusohutuse tagamiseks tehakse VPG-s õhuvahetunde, hajutatakse söögiaegu, paigutatakse garderoobid koduklassidesse ja järgitakse sisetingimustes 50 protsendilise täitumuse nõuet. “Sündmused, mida ei ole saanud õues korraldada, oleme viinud võimalusel veebipõhiseks,” jätkas direktor.

Rääkides õpetajatest, kes ei ole vaktsineeritud, sõnas ta, et paljudel juhtudel on tegemist tervislike probleemidega. “Õpetaja on tark inimene, ta teab, milline vastutuskoorem tema õlul on,” ütles Eelmaa lõpetuseks.

Märksõnad
Tagasi üles