N, 2.02.2023

Prokurörid panid asjad politseinikega ühte majja

Toomas Herm
, ajakirjanik
Prokurörid panid asjad politseinikega ühte majja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Riigi peaprokurör Andres Parmas annab vanemprokurör Sirje Merilole uute ruumide sisustamiseks kaks abstraktset taiest.
Riigi peaprokurör Andres Parmas annab vanemprokurör Sirje Merilole uute ruumide sisustamiseks kaks abstraktset taiest. Foto: Marianne Loorents

Neljapäeval avati Rakveres politsei ja päästjate ühismajas prokuratuurile uued ruumid, mis kohandati riiklikele süüdistajatele töötukassa vanadest ruumidest.

Viru ringkonnaprokurör Marge Voogma rõõmustas uues kabinetis töölaua üle, mida saab ka püsti seistes kasutada. On ju prokuröri tööasend peamiselt istuv ja riiklike süüdistajate kõnepruugiski on väljend “istuv prokurör”, mis osutab inimesele, kes peab kriminaalasjas olema kohtus riiklik süüdistaja.

Viru ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Sirje Merilo meenutas, et keegi politseist oli koputanud prokuratuurile töötukassa võimalikust kolimisest. “Salaja käisime ruume vaatamas,” tunnistas ta ja lisas, et eriti ei meeldinud. Nimetatud emotsiooni üheks põhjuseks tõi Merilo asjaolu, et politseimajast on kohtumajja kaks korda pikem maa kui prokuratuuri vanadest ruumidest Tallinna tänaval.

Mõne aja möödudes käisid prokuratuuri töötajad uuesti töötukassa ruume vaatamas. Merilo sõnul leiti siis, et sobib. Aga sündmused kujunesid omasoodu ja töötukassa ei kolinudki ära. “Asi ununes,” sõnas Merilo.

Uued ruumid võitles prokuratuurile välja Viru ringkonnaprokuratuuri endine juhtivprokurör Ene Timmi. Kuskil oli otsustatud, et töötukassast maha jääv on prokuratuurile liiga avar. Timmi aga väitis, et ruumidest tuleb puudugi, kuid prokuratuur on nõus sellega leppima.

Salaja käisime ruume vaatamas.

Sirje Merilo, Viru ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör

Merilo sõnul said nad alles pärast kolimist aru, missugustes nigelates tingimustes nad varem olid töötanud. Ta tõi näite, et puudusid elementaarsed turvameetmed: kinnipeetavad ja kuriteos kahtlustatavad käisid vabalt prokuröride kabinettides. Merilo lisas, et nüüd on neil mitu menetlusruumi. Nende seas ka spetsiaalselt lastele mõeldud menetlusruum, mis koosneb kahest osast. Üks on menetlustoiminguteks, kus laste näidatu ja räägitu lindistatakse ja filmitakse. Merilo kinnitusel on lapsed filmimisest ja lindistamisest teadlikud. Teine ruum on mõeldud protseduuride jälgimiseks. Seda saavad teha menetlusosalised, näiteks uurijad ja kaitsjad. Ruumide vahel pole küll peegelklaasi, nagu mängufilmides on, kuid kõrvalruumi saab teha pimedaks.

Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Gardi Anderson tänas oma eelkäijat Ene Timmit ja nentis, et temal jääb üle vaid teiste töövilju maitsta. Uute ruumidega mitte ei parandata riiklike süüdistajate töötingimusi, vaid Timmi sõnul on kuriteos kannatanutele vajalikud teenused nüüd Rakveres kõik ühel aadressil, mis lihtsustab menetlusasutustega suhtlemist.

Vanemprokurör Sirje Merilo täiendas, et ka prokuröridele teeb asjaajamise palju mugavamaks politseiga üle ukse suhtlemine. Varem pidid riiklikud süüdistajad ju marssima politseimajja.

“Head naabrid – pikisilmi ootasime, millal tulete,” sõnas Rakvere politseijaoskonna juht Katrin Satsi. Temagi rõhutas kahe asutuse läheduse olulisust, mida eraldab vaid üks vaheuks. “Uurijad on ehmatanud, avastades, et prokurör on selja taga,” tõi maakonna politseijuht näite elust enesest.

Sirje Merilo ei hoidnud kokku kiidusõnu Viru ringkonnaprokuratuuri haldustalituse juhi Mihhail Sinijärve ja referent-autojuhi Helgo Talalaeva aadressil, kes olid igati abiks alates kolimisest kuni uute ruumide sisseseade kohalepaigutamiseni. On ju näiteks pildi seinale kinnitamisel igati mehekätt vaja.

Piltidega aga on prokuratuuris keeruline. Sellele viitas endine juhtivprokurör Ene Timmi, kes tõi kingituseks tükikese prokuratuuri ajalugu ehk kõikide peaprokuröride pildid. Timmi selgitas, et neid saab panna nii seinale kui ka kapile või lauale.

Istuv ehk praegu ametis olev riigi peaprokurör Andres Parmas aga kinkis kaks maali, mis kindlasti olid mõeldud seinale kinnitamiseks. Peaprokurör viitas riiklike süüdistajate vajadusele eri tõlgenduste järele. Sestap oli piltide valikul Parmase sõnul otsus langetatud abstraktse kunsti kasuks. Vaevalt oli peaprokurör avaldanud lootust, et Rakvere prokurörid tulevad eri tõlgendustega toime, kui uute ruumide avamise peo perenaine Sirje Merilo ütles: “Ma juba näen, et saab.”

Märksõnad
Tagasi üles