Vabaduse Tammepärja aumärgi pälvisid Villu Jahilo ja Margus Kalda

Copy
Tammepärja aumärgi laureaatide ühisfoto.
Tammepärja aumärgi laureaatide ühisfoto. Foto: Arno Mikkor

Justiitsminister Maris Lauri tunnustas Vabaduse Tammepärja aumärgiga 32 inimest, kellel on väärilisi teeneid Eesti riigi ja rahva lähiajaloo mälestuse hoidmisel ja edasi andmisel, vabadusvõitluses ning relvastatud ja relvastamata vastupanuliikumises osalemisel, samuti Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise jäädvustamisel.

Lääne-Virumaalt pälvisid aumärgi Villu Jahilo ja Margus Kalda.

Villu Jahilo tegutseb siiani aktiivselt Ilumäe koguduse juures ning koondab aja jooksul koostatud materjale ja lindistusi. Tema eestvedamisel taastati 1988. aastal Ilumäel vabadussõja mälestussammas, ta on aastate vältel uurinud ja kirja pannud ümbruskonna metsavendade lood ja koos Jaan Kruusvalliga kirjutanud raamatu "Mets on vend", mis räägib metsavendlusest Palmse vallas ja ümbruses. 79-aastasena asutas ta oma koduõuele külamuuseumi, mille eesmärk on koguda ja säilitada Palmse mõisa külade kultuuripärandit.

Margus Kalda on Eesti Reservohvitseride Kogu liige, pikaaegne kirde osakonna esimees. Ta on aastaid osalenud Eesti Leegioni Veteranide Virumaa Klubis toetajaliikmena ning hoiab innukalt vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise mälestust ja annab seda edasi tulevastele põlvedele. Margus Kalda tegevus on olnud teistele eeskujuks ning tema panus vabatahtlikku riigikaitsesse, selle arengusse ja mälestuste hoidmisse on olnud tähelepanuväärne.

Tunnustuse pälvinute hulgas on inimesi, kes osalevad vabatahtlikuna aktiivselt mäluorganisatsioonide ja seltside töös, et säilitada, jäädvustada ja edasi anda teise maailmasõja, küüditamise ning vabadusvõitluse lugu; Kaitseliidu taastamise ja tegevusega seotud inimesi; neid, kes kannavad hoolt sõjahaudade ja mälestusmärkide eest ning neid, kes hoiavad au sees isamaalist kasvatust ja annavad järeltulevatele põlvedele edasi vastupanuliikumise mälestust.

"Inimlikest omadustest need kõige austusväärsemad  – julgus, leidlikkus, jõud ja oskus seista enda ja teiste eest – seonduvad tamme ja tammepärjaga. Tunnustame Vabaduse Tammepärja aumärgiga Eesti inimesi, kes oma igapäevase väsimatu töö, hoiakute või tegutsemiste läbi esindavad neid inimlikke omadusi," ütles justiitsminister Maris Lauri oma kõnes.

"Ükski rahvas ei suuda kesta, kui tal pole jõudu säilitada oma omapära, keelt ja kultuuri. Me oleme õnnelik rahvas, sest meil on olnud seda jõudu, meie keel ja kultuur on elujõuline, kuigi meid on ainult miljon. Seda enam peame tunnustama ja mäletama neid, kes meie rahva ja riigi püsimajäämise eest on seisnud – igaüks omal moel," rääkis minister Maris Lauri. "Me ei tohi unustada, kes me oleme ja kust kohast me tuleme. Seepärast on oluline, et need, kes meil mäletada aitavad ja mälestusi hoiavad, saaksid tunnustatud."

"Mõtleme nendele, kes vastsündinud vabariigi eest, relv käes, võitlesid, võõrvõimule vastu astusid ega loobunud lootmast ka kõige pimedamal okupatsiooniajal. Ja mõtleme nendele, kes hoiavad ja mäletavad. Tänu teile oleme täna siin, tänu teile on meil oma riik," sõnas Maris Lauri aumärgi pälvinutele. "Jätkugu teil pikka iga ja tervist, mida tammepuu samuti sümboliseerib. Jätkugu seda ka meie armsal riigil," soovis Lauri.

Tagasi üles