Kohalikud omavalitsused saavad toetust rohepöördeks

Energia- ja kliimakavade koostamise toetuste kaart. FOTO: Keskkonnainvesteeringute Keskus

Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) toetab 400 000 euroga Tartumaa, Pärnumaa, Läänemaa, Lääne-Viru- ja Võrumaa omavalitsuste liitude ning Keila, Narva, Pärnu, Rakvere ja Jõgeva omavalitsuste energia- ja kliimakavade koostamist. Kavad peavad valmis olema 2022. aasta lõpuks.

Kliima- ja energiakavade koostamiseks saab Lääne-Viru Omavalitsuste Liit 44 235 eurot ja Rakvere linnavalitsus 50 000 eurot.

Keskkonnaminister Tõnis Mölderi sõnul on kliima- ja energiakavad head teeviidad, mille järgi minema hakata, et ühiste pingutuste tulemusel jõuda aastaks 2050 kliimaneutraalsuseni. "Tänu kliimakavadele saavad omavalitsused teha pikaajalisi strateegilisi otsuseid, et elukeskkonda säilitada ja parandada," märkis Mölder.

"Kliimapaketi arutelul on riikliku planeerimise kõrval oluline märgata ka piirkondlikke erisusi ja võimalusi. Kogukondadega maailma muutmine annab arusaamise rohetegevuse mõjust ja kasust ning ka kiire muutuse, mis nakatab omakorda teisigi," sõnas KIK-i arengu- ja koostöökoja juht Helen Sulg. "Õnneks on Eestis hulganisti tublisid algatusi juba olemas ning loodetavasti pakuvad peatselt üle Eesti valmivad strateegiadokumendid veel välja mõtestatud ja terviklikke lahendusi, kuidas ühes kohalike inimeste, ettevõtete ja asutustega astuda samme kestlikuma majanduse ja ühiskonna suunas. Oleme kindlasti KIK-is kohalikele omavalitsustele toeks parimate võimaluste leidmiseks ja mõtete koondamiseks," rääkis Sulg.

Kliima- ja energiakavad ei sea kohalikele omavalitsustele ette konkreetset raami, vaid aitavad tuvastada just konkreetses piirkonnas kliimamuutustega kohanemise ja nende leevendamisega seotud valdkonnad ja vajalikud arendused. Näiteks võivad need hõlmata tervise, sotsiaalhoolekande, päästevõimekuse, maakasutuse, looduskeskkonna, majanduse, kogukonna, teadlikkuse, koostöö, taristu ja ehitiste ning energeetika ja varustuskindluse teemasid.

"Kohalikele omavalitsustele on meil sel aastal Euroopa Majanduspiirkonna programmi raames avanemas veel kaks toetust – uuenduslike ringmajanduse lahenduste väljatöötamine ning energia- ja kliimakavade koostamise jätkuvoor kliimameetmete elluviimiseks, kuhu ootame taotlema kõiki kohalikke omavalitsusi," nimetas KIK-i projektikoordinaator Aivi Allikmets. 

Energia- ja kliimakavade koostamise toetus on osa Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi 2014–2021 programmist "Kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine", millel on kolm fookusteemat: ökosüsteemide ja ringmajanduse põhimõtete tugevdamine ning kohalikul tasandil kliimamuutuste leevendamisele ja kohanemise võimekuse suurendamisele kaasaaitamine. Programmi operaator on keskkonnaministeerium ning partner Norra keskkonnaagentuur. Lisaks on oluline roll riikidevahelises koostoimimises Norra saatkonnal Eestis.

14.09.2021 16.09.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto