P, 7.08.2022

Arvo Pärdi nimeline muusikamaja on riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingereas kolmas

Eva Samolberg-Palmi
, peatoimetaja
Arvo Pärdi nimeline muusikamaja on riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingereas kolmas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arvo Pärt omanimelise muusikamaja lepingu allkirjastamisel Rakveres.
Arvo Pärt omanimelise muusikamaja lepingu allkirjastamisel Rakveres. Foto: Vladislav Musakko

Riigikogu võttis tänasel istungil vastu otsuse, millega kinnitati riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingerida järgmiselt: Tartu südalinna kultuurikeskus, Narva Kreenholmi kultuurikvartal "Manufaktuur", Arvo Pärdi nimeline muusikamaja Rakveres, rahvusooperi praeguse hoone juurdeehitis ja Tallinna filmilinnak.

Eesti Kultuurkapitali seaduse kohaselt toetab kultuurkapitali nõukogu vastavalt riigikogu otsusega kinnitatud pingereale riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamist ja renoveerimist. Ühel ajal saab toetada kuni kahte objekti. Kultuuriehitiste rajamiseks ja renoveerimiseks eraldatakse igal aastal 60,6 protsenti kultuurkapitalile sihtotstarbel laekuvast hasartmängumaksust.

Eesti Kultuurkapitali vahenditest on riigikogu 1996. aasta otsuse alusel rahastatud kolme riiklikult tähtsa kultuuriobjekti ehitust: Kumu kunstimuuseum, eesti rahva muuseum ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia saal. Praeguseks on Kumu kunstimuuseumi ehitamine tasutud. Eesti Kultuurkapital saab oma osa eesti rahva muuseumi ehituse rahastamisest tasutud prognooside kohaselt 2022. aasta juuliks ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia saali osa 2022. aasta märtsiks. Seejärel on võimalik asuda käesoleva otsuse alusel pingeritta seatud objektide ehitamise ja renoveerimise rahastamise juurde.

Riigikogu kultuurikomisjon alustas riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingerea ettevalmistamisega 2020. aasta veebruaris, kui esitas avaliku üleskutse ettepanekute esitamiseks. Ettepanekuid oodati ehitiste kohta, mis on olulised kogu eesti kultuurile, aitavad kaasa eesti kultuuri, sealhulgas rahvuskultuuri järjepidevuse tagamisele ja kultuurivaldkonna terviklikule arengule ning soodustavad kultuurivaldkondade koostööd. Ettepanekute esitamisel sooviti ka näha ehitise regionaalset põhjendatust ning selle võimalikke kasutajaid ja sellest osasaajaid.

Teise lugemise käigus leidis toetust Isamaa fraktsiooni muudatusettepanek, mille kohaselt lisati riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingeritta viiendana Tallinna filmilinnak.

Kultuurikomisjoni esitatud riigikogu otsuse "Riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerea kinnitamine" vastuvõtmise poolt hääletas 79 riigikogu liiget ja erapooletuks jäi üks riigikogu liige.

Märksõnad
Tagasi üles