Maaaluse seenekasvatuse projekt pälvis preemia

Sellisena kujutab Vitali Valtanen magistritöös "Ammendatud maaaluste kaevanduste kasutamisvõimalused seenekasvatuse näitel" seenekasvanduse koridori.  FOTO: Vitali Valtanen

Läänevirulase Vitali Valtaneni magistritöö "Ammendatud maaaluste kaevanduste kasutamisvõimalused seenekasvatuse näitel" pälvis Eesti kunstiakadeemia rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursil teise preemia.

Eesti kunstiakadeemia rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursil, kuhu laekus 18 uurimistööd, said peapreemia Sille Pihlak ja Siim Tuksam projekti "ELEMTaarne bussipeatus" eest.

Teise koha preemiad said Vitali Valtanen magistritöö "Ammendatud maaaluste kaevanduste kasutamisvõimalused seenekasvatuse näitel" ning Merike Liiva bakalaureusetöö "Patsiendi lähedase toetamine Põhja-Eesti Regionaalhaigla intensiivravikeskuses" eest.

Vitali Valtaneni magistritöös on ringmajanduslike printsiipide järgi rakendatud Ida-Virumaal asuvaid põlevkivikaevandusi viisil, milles lisaks uutele toitumis- ja meditsiinialastele tootmisväljunditele pole unustatud piirkonna toimimisele aluse pannud energeetikasektorit, ent tuues seda lähemale 21. sajandi tõekspidamistele. Teadustöö praktiline osa annab komisjoni hinnangul võimaluse eri piirkondades majanduse mitmekesistamiseks ja uute ärimudelite leidmiseks.

Sille Pihlaku ja Siim Tuksami võiduprojektis on korduvate mõõtudega ristkiht-liimpuitplaatide paneelijääkidest loodud unikaalne ja värske ruumimõjuga üksikobjekt ning praktikapõhisest uurimistööst on välja kasvanud suurem süsteem, mis näitab laiemalt arhitektuurset mõttesuunda ehituskonstruktsioonide uus- ja taaskasutuseks.

Merike Liiva bakalaureusetöö toetab innovatsiooni tervishoiusüsteemis ja sündis koostöös Põhja-Eesti regionaalhaiglaga. Loodud on prototüüpne digitaalne terviserakendus, mis aitab orienteeruda rasketes olukordades.

Komisjon koosseisus Jaanus Vahesalu, Reet Aus, Kai Lobjakas, Martin Melioranski ja Pille Epner andis välja viis preemiat.

28.09.2021 30.09.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto