Prokuratuur ei alustanud Anti Poolametsa kuriteoteate puhul kriminaalmenetlust (5)

Toomas Herm
, ajakirjanik
Copy
Riigikogu liige Anti Poolamets.
Riigikogu liige Anti Poolamets. Foto: Mihkel Maripuu

Eile otsustas Viru ringkonnaprokuratuur Anti Poolametsa kuriteoteate alusel kriminaalmenetluse jätta alustamata. Poolamets esitas üleeelmisel reedel riigiprokuratuurile kuriteoteate, mis puudutas Rakvere abilinnapea Andres Jaadla ja volikogu liikme Allan Jaakuse tegevust. Riigiprokuratuur saatis kuriteoteate Viru ringkonnaprokuratuurile.

Lisatud Rakvere linnavolikogu liikme Allan Jaakuse kommentaar kell 13.06. Lisatud riigikogu liikme Anti Poolametsa kommentaar kell 13.49. Lisatud Rakvere abilinnapead Andres Jaadlat esindava vandeadvokaadi Kaarel Kaisi kommentaar kell 15.27.

Ringkonnaprokuratuurist selgitati, et seda, kas Andres Jaadla avalduse näol on tegemist valekaebusega, saab hinnata alles siis, kui juba alustatud kriminaalmenetluses on kõik asjaolud välja selgitatud ja menetlus lõpule viidud. Praegu menetlustoimingud veel käivad.

Rakvere abilinnapea Andres Jaadla esitas politseile kuriteoteate, mis puudutas riigikogu liikme Anti Poolametsa käitumist ühel EKRE koosolekul, kuhu tuli ka Andres Jaadla koos Allan Jaakusega. Jaadla väitel oli Poolamets teda lükanud, mispeale Jaadla õlg sai vigastada.

Riigikogu liige Anti Poolamets ütles, et ootab põnevusega, kas politsei suudab iseseisvalt sellele asjale jälile jõuda. "Ja kui politsei suudab, siis võib juhtuda, et jõuab teist otsa pidi prokuratuuri välja, kuhu ta peakski jõudma," lisas Poolamets, kelle sõnul on tema jaoks tegemist Eesti õigussüsteemi proovikiviga.

Poolamets tuletas meelde Mary Krossi protsessi, kus politsei võttis naise vahele. "Prokuratuur menetles ka, aga lasi ta liiga kergelt minema kokkuleppemenetluses," sõnas Poolamets. Tema hinnangul lõi prokuratuur Eesti õigussüsteemile piinlikkuse momendi. "Politsei tookord lati alt läbi ei jooksnud," sõnas riigikogu liige. Politsei hakkas toona kaebuse peale tegutsema ja avastas, et tegemist on valekaebusega.

Poolamets tunnistas, et ei tea, milline on valekaebuse sisu. "Mida nad kokku valetasid, vaatame, mida politsei teada saab, kui mõistusevastane see väljamõeldis on," sõnas Poolamets. "Minu hinnangul on vähemalt kolm kuritegu toime pandud," jätkas ta. Kui on tegemist ka tõendite fabritseerimisega, siis Poolametsa sõnul võib süüdlast karistada kuni viieaastase vangistusega.

Poolamets ütles, et ta ei oska prokuratuuri õpetada. Samas arutles ta, et võibolla peaks siiski prokuratuuri järelevalve kaudu ringkonnaprokuratuuri otsuse edasi kaebama. Poolamets selgitas, et avalikest allikatest tulev info on juba piisav, et selle põhjal alustada valekaebuse uurimist. "Päris palju on tunnistajaid, selline asi peaks olema väga kiiresti lahendatud," sõnas Poolamets ja lisas, et teda pole tänini kutsutud politseisse tunnistusi andma. "Kahju, kui nad venitavad seda kuni valimiste lõpuni," sõnas Poolamets, kelle hinnangul võiks uurimise ära teha kolme-nelja päevaga. "Lood müksamisest on armetu väljamõeldis," ütles Poolamets. Tema hinnangul on kõige tähtsamad tõendajad pealtnägijad.

Rakvere linnavolikogu liige Allan Jaakus ütles ringkonnaprokuratuuri otsust kommenteerides, et see on täiesti adekvaatne. "Seda oli arvata ka," lisas Jaakus. Tema sõnul ei saanud Poolamets kuriteoteadet valeütluste andmise kohta kuidagi teha. "Ma polnud selleks ajaks politseis ütlusi andnud," selgitas Jaakus. "Kuidas teed avalduse, kui ma pole midagi öelnud," lisas ta.

Andres Jaadlast rääkides ütles Jaakus, et temagi suhtes on ringkonnaprokuratuuri otsus õige, sest üks protsess on algatatud ja milleks veel teine. Samas viitas Jaakus, et võib Poolametsa vastu tsiviilkohtusse hagi esitada. "Süüdistada mind valeütluste andmises on alatu," põhjendas ta.

Rakvere abilinnapead Andres Jaadlat esindav vandeadvokaat Kaarel Kais ütles, et kriminaalmenetluse alustamata jätmine oli prognoositav. "Olen juba varasemalt öelnud, et igaühel, sealhulgas Anti Poolametsal, on õigus kuriteokaebuseid esitada, aga mulle teadaolevatest asjaoludest tulenevalt on Anti Poolametsa avaldus, mille kohaselt on Andres Jaadla esitanud valekaebuse, täielikult perspektiivitu," kirjutas Kais toimetusele saadetud vastuses. Tema sõnul jõudis samale seisukohale ka Viru ringkonnaprokuratuur Poolametsa kaebust hinnates, kui jättis tema kaebuse alusel kriminaalmenetluse alustamata. "Ringkonnaprokuratuuri poolt kriminaalmenetluse alustamata jätmise saab vaidlustada, aga olen üsna veendunud, et ka järgmised instantsid leiavad, et puudub alus Andres Jaadlat valekaebuse esitamises kahtlustada," selgitas Kais.

Tagasi üles