Rakvere vald hakkab õppima kiiret kriisiabi osutamist

Copy
Rakvere vallavalitsuse sotsiaalkaitse ennetustöö spetsialisti Eneli Baumanni sõnul on vallal ammune unistus pakkuda inimestele õigeaegset abi.
Rakvere vallavalitsuse sotsiaalkaitse ennetustöö spetsialisti Eneli Baumanni sõnul on vallal ammune unistus pakkuda inimestele õigeaegset abi. Foto: Rakvere vallavalitsus

Alates 25. septembrist algas psühhosotsiaalse kriisiabi prooviprojekt, mille raames katsetatakse Elva ja Rakvere vallas psühhosotsiaalse kriisiabi koostöömudelit. Traumasündmustest mõjutatud inimesele või kogukonnale tagatakse sujuvamalt kiire ligipääs sotsiaalsele, psühholoogilisele ja emotsionaalsele toetusele, et tulla juhtunuga paremini toime ja vähendada toimunu mõju igapäevaelule. Esialgu tegeletakse kindlate sündmustega, näiteks surmaga lõppenud õnnetusjuhtumitega.

Sotsiaalkindlustusameti psühhosotsiaalse kriisiabi teenuse juhi Helen Altoni sõnul ei ole praegu veel selget mõistmist psühhosotsiaalse kriisiabi tegevuste sisu kohta ja asutuste kriisiplaanides puuduvad tihtipeale lahendused abivajajate psühhosotsiaalseks toetuseks. "Nii on abi osutamine tihti juhuslik ja dubleeriv ning info abivajajatest ei jõuagi abistajateni," tõdes ta. "Asutused küll teevad omavahel koostööd, ent see pole koordineeritud ning info liigub pahatihti üsna aeglaselt – kui üldse."

Prooviprojekti raames testitaksegi esialgu politsei- ja piirivalveameti, ohvriabi ja kohaliku omavalitsuse vahelist infovahetust ja koostöömudelit. "Selleks et kohalikud omavalitsused saaksid oma senist valmisolekut hinnata, anname neile enesehindamise küsimustiku ja töövahendi, mis muu hulgas toetab neid edaspidi oskuslikumalt abivajajateni jõudma ning neid aitama," selgitas Alton. Tema sõnul koolitatakse omavalitsusi ja ohvriabitöötajaid kasutama ühtset infovahetusplatvormi, mida politsei ja häirekeskus juba kasutavad. "Et kõigil pooltel oleks juhtunu kohta sama ülevaade," selgitas Alton.

Tagasi üles