Tutvustatakse kolme kultuuri kohtumispaiga vaimset ja materiaalset pärandit

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Copy
Kuremäe klooster.
Kuremäe klooster. Foto: Toomas Tuul

Alutaguse rahvuspargis saab kolmel päeval tutvuda kohaliku mitmekülgse kultuuripärandiga. Seminar keskendub arheoloogiapärandile, vadja kultuurile ja õigeusu rollile

Keskkonnaamet ja muinsuskaitseamet kutsuvad huvilisi 7.–9. oktoobril kultuuripärandiseminarile tutvuma Alutaguse rahvuspargi vaimse ja materiaalse pärandiga. Iisaku looduskeskuses toimuval seminaril räägitakse Alutaguse arheoloogiapärandist ning vadja kultuuri ja õigeusu mõjudest kohalikus kultuuripärandis.

"Alutaguse rahvuspargis kohtuvad eri keeled ja kultuurid ning siin tuleb kaitsta nii vaimset kui ka materiaalset pärandit. Selles unikaalse kultuurilooga paigas on oluline talletada Eesti noorima rahvuspargi elanike jälg ajaloos," sõnas keskkonnaameti kultuuripärandi vanemspetsialist Ave Paulus.

Alutaguse on piiriala, kus kohtuvad eesti, vadja ja vene kultuur, keel ja religioon. Selle piirkonna rikkalikku vaimset ja materiaalset pärandit kaitstakse rahvuspargina juba neljandat aastat. Sel sügisel toimuval seminaril keskendutakse arheoloogiapärandile, vadja kultuurile ja õigeusu rollile. Kultuuripärand on Alutagusel rikkalik ja säilinud on ka paljud arhitektuurilised mälestised, nagu Vasknarva linnus, kirik ja klooster.

Oktoobrikuisel kultuuripärandiseminaril antakse ülevaade Alutaguse kultuuriloost kolmel järjestikusel päeval. Esimesel päeval tutvustavad Alutaguse arheoloogiat arheoloogid Maili Roio ja Villu Kadakas, piirkonna väärtustest räägivad juurde Alutaguse looduse ja kultuuriloo uurija Anne Nurgamaa ja Iisaku looduskeskuse keskkonnahariduse spetsialist Anne-Ly Feršel. Teisel päeval tutvustavad vadja kultuuri maaülikooli emeriitdotsent ja keeleteadlane Enn Ernits, ajaloolane ja soome-ugri hõimuliikumise edendaja Jaak Prozes ja ajaloolane Vallo Reimaa, vadja lugusid mängib ansambel Maaväci. Õigeusupäeval, 9. oktoobril saavad huvilised osaleda õde Alipia ja muinsuskaitseameti Ida-Virumaa nõuniku Kalle Merilai eest veetaval ekskursioonil Kuremäe kloostris.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles