N, 2.02.2023

Väikeste paikade toidukohtade käekäik erineb nagu öö ja päev

, suvereporter
Väikeste paikade toidukohtade käekäik erineb nagu öö ja päev
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pere Pubile mõjus koroonaaeg raskelt, kuid taastumise märke on juba näha. Oodatakse piirangute kadumist, et normaalne elu saaks taastuda.
Pere Pubile mõjus koroonaaeg raskelt, kuid taastumise märke on juba näha. Oodatakse piirangute kadumist, et normaalne elu saaks taastuda. Foto: Ain Liiva

See, et pandeemia on mõjutanud toitlustussektorit kõige rohkem, on siililegi selge. Linnades on viiruse tehtud kahju hakatud vähendama kojuveoga, aga väikestes kohtades pole seda tihtipeale võimalik teha. Osa virelevad, teistele on aja mahavõtt mõjunud hästi, sest on olnud mahti tegeleda arendustööga ja leida uusi kliente.

Tõlla Trahter Kadrinas kutsus Facebooki vahendusel kogukonda üles toetama pubi ellujäämist. “Võimalik, et lähinädalad või kuu otsustavad,” kirjutati postituses. Trahteri omanik Getter Kähr tõdes, et praegu on neil tõepoolest vaja kogukonna tuge, kuna trahteri käekäik on ebastabiilne.

Neid oli külastanud Harjumaa toitlustusettevõtja, kes peab seal mitut söögikohta, üheskoos leiti, et mured on paigast hoolimata samad. “Hirmsasti peab pingutama, et nulli saada,” nentis trahteripidaja. Tõlla Trahteri omanikud on valmis trahteri elushoidmiseks tegema muudatusi, aga need nõuavad investeeringuid. Selleks on vaja ressursse, mis on pandeemia tõttu kasinad.

Nad on mõelnud kojuveole, aga see pole võimalik, kuna abikaasadest trahteripidajad käivad täiskohaga tööl ning Bolti-laadsele süsteemile makstaks peale. Kähri sõnul on trahteri elus hoidmine oluline, kuna see toetab ühtekuuluvust, pakkudes kogukonnale kogunemiskohta. “Soovin, et inimesed mõistaks ja toetaks üksteist,” avaldas Kähr lootust söögikoha tuleviku suhtes.

Jaama Trahter asub Tudus, suurematest asulatest 40 kilomeetri kaugusel. Juhataja Merje Siimpere sõnul läheb neil väga hästi, kuna nad on leidnud omale niši, mis töötab. “Pakume toitu kohapeal, aga pandeemia ajal hakkas tekkima väljapoole toitlustus,” ütles ta. Trahterist saab tellida peotoitlustust ja kojuveoga lõunaid isegi Rakverre. “Rahvas on tagasi tulnud. Seljamägi ja Tudu onn on korda tehtud. Meid külastavad koolid, kes samuti tellivad toitlustust,” rääkis juhataja.

Siimpere hinnangul on selliseid toidukohti oluline elus hoida, et külal oleks koht, kus inimesed saavad koguneda ja pidusid pidada. Samas pakub trahter tööd kohalikele naistele. Nende taktika on hoida kliente ja olla avatud uutele.

Robi Pubi Roelas sulges pandeemia ajal uksed, niipea neid avada ei plaanita. Omanik Robert Jürgensoni sõnul läheb neil hästi ja pandeemia pole neid mõjutanud. Eelbroneerimisel avatakse pubi uksed pulmadeks, peiedeks ja sünnipäevadeks.

Võttes praegu asja rahulikult, on pubis tehtud nii mõnedki uuendused. Pensionil olev pubi omanik soovib pubi pidamist oma tütrele Teelele edasi anda.

“Käin nädalavahetuseti isal abis, kuna ta ei jõua üksi kõike teha,” ütles tütar ega soovinud veel pubi tulevikust rääkida. Robert Jürgenson tõdes, et ta tõepoolest teeb kõike, mida vaja teha.

Lootust on, et uudiseid Robi Pubi edasisest saatusest kuuleb järgmisel suvel.

Kohviku Maria omanik Maria Suslova, kelle kohvik asub Kundas, tõdes, et paljud ei sisene maski kandmise kohustuse tõttu ega taha immuunsustõendiga tegeleda. “Meil läheb enam-vähem, mõni päev paremini, teine päev halvemini. Inimesi on vähemaks jäänud,” rääkis ta. Tema sõnul on väikeste asulate toidukohtade elus hoidmine oluline, kuna nende olemasolu on tervislik. “Inimestel, eriti töömeestel, on võimalus saada lähedalt värsket ja sooja toitu. Kuiv toit mõjub tervisele halvasti,” ütles kohvikupidaja Maria. Tema soovib, et väikelinn areneks ja et inimestel oleks teotahet. Tema süda on kohvikus ning ta tahab olla terve, hea ja saada iga päevaga paremaks.

Haljalas asuva Pere Pubi omaniku Lauri Paavo sõnul oli pool aastat ja aasta tagasi olukord päris hull, kuid nüüd on tasapisi näha taastumise märke. “Üritusi korraldatakse vähem ja osa inimesi ei tule koroonatõendi pärast. Osa ei taha neid esitada ega sellega tegeleda,” ütles Paavo. Ta ootab piirangute kadumist ja seda, et üritusi korraldataks rohkem. “Hetkel kipub külastatavus olevat hooajaline,” tõdes pubi omanik.

Märksõnad
Tagasi üles