Lähikontaktne õpilane peab edaspidi PCR-testi tulemuste selgumiseni koju jääma

BNS
Copy
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna (vasakul) ja peaminister Kaja Kallas ajakirjanikele selgitusi jagamas.
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna (vasakul) ja peaminister Kaja Kallas ajakirjanikele selgitusi jagamas. Foto: Remo Tõnismäe

Valitsus kiitis põhimõtteliselt heaks otsuse, mille järgi peab koolis koroonaviirusega nakatunuga lähikontakti sattunud õpilane tegema PCR-testi alates kontakti neljandast päevast ning kuni PCR-testi tulemuse teadasaamiseni peab ka haigussümptomiteta õpilane koju jääma.

Testima ei pea end vaktsineeritud õpilased ega õpilased, kes on COVID-19 haiguse läbi põdenud.

Muudatusega laieneb nakkusohutuse tagamise kord ka kuni 12-aastastele õpilastele, kes peavad pärast koolis olnud lähikontakti koroonapositiivsega laskma teha PCR-testi ja jääma kuni testi tulemuse teadasaamiseni koju. Samas, kuna 12–18-aastased ei pea enam pärast COVID-lähikontakti koolis viivitamatult antigeenitesti tegema, väheneb tehtavate testide üldarv.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on ühiskondlik huvi hoida koolid COVID-kriisis avatuna ja samas katkestada võimalikult kiirelt kooliperedes hargnevad nakkusahelad. "Nakkuse levik koolides on suur murekoht. Me küll teame, et lapsed ja noored ise seda haigust reeglina raskelt ei põe, kuid nad siiski haigestuvad ja viivad koroonaviiruse koju, kus see võib vaktsineerimata perekondades tuua kaasa ränki haigusjuhtumeid," lausus Kallas.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna rõhutas, et möödunud õppeaasta kogemus näitas, kui oluline on kogu kooliperele harjumuspärase õppeprotsessi säilitamine ja selle korraldamine viisil, mis võimaldaks hoida koroonaviiruse levikut kontrolli all. "COVID-kriisi lahendamise üks olulisemaid eesmärke on hoida koolid avatuna ja õppetöö käimas, et lapsed ja noored saaksid võimalikult head haridust ega maksaks epideemia kõrvalmõjuna tulevikus ränka hinda elus halvema hakkamasaamise tõttu," ütles Kersna. "Meie pedagoogid, teadlased, lapsevanemad – ja usun, et suurem osa ühiskonnast – on siin ühel meelel, et koolide avatuna hoidmiseks tuleb teha kõik pingutused."

Samuti märkis minister, et koolide avatuna hoidmisele saab kaasa aidata iga lapsevanem, kes usaldab arste ja laseb vaktsineerida nii ennast kui ka oma 12-aastaseks saanud või vanemat last. "Täna loeb iga süst, et Eesti rahvas oleks tervem ja haritum," ütles Kersna.

Uuendatud korra järgi tohib õpilane pärast nakkusohutust tõendava PCR-testi tulemuse teadasaamist taas osaleda nii õppetöös kui ka kõigis huviringides. See tähendab, et ka koolivälisele huviharidusele, huvitegevusele ja noorsootööle, aga ka õpilaste spordivõistlustele ning spordi- ja liikumisüritustele, hakkab kehtima sama regulatsioon.

Juhul kui õpilane ei ole nõus end testima, peab ta viibima 10 päeva eneseisolatsioonis. Testimisest on vabastatud kõik vaktsineeritud õpilased ja õpilased, kes on haiguse läbi põdenud.

Ilma testimata saab nn lihtsustatud isolatsiooni jääda ainult eelkooliealine laps lasteaias või lastehoius toimunud lähikontakti korral. See tähendab, et koolieelses lasteasutuses lähikontakti sattunud lapse puhul tuleb jälgida tema tervist, ja kui lapsel ei ilmne haigussümptomeid, tohib ta lasteaias või -hoius edasi käia ja ka osaleda sama asutuse põhises huvitegevuses. Väljaspool asutust toimuvatest trennidest või muudest huviringidest tohib ta osa võtta pärast 10 päeva möödumist lähikontaktist.

Sõltumata vanusest peab laps või noor jääma COVID-19 haigussümptomite ilmnedes koju.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles