Neuhaus rääkis, et eelmisel reedel pidasid valla koolide juhid nõu ja otsustasid kontaktõppe kasuks. “Väikestes koolides on see reageerimine kiirem kui suuremates koolides,” lausus Neuhaus. Tema sõnul on testimine vastutus ja ei ole kuidagi seotud õppetööga. “Aga õpetajad saavad aru, et olukord ongi selline, ja nad on valmis kiirreageerimiseks,” lisas Neuhaus.
Uhtna põhikoolis oli üksteist last, kelle vanemad ei soovinud testi tegemist. “Loomulikult on see risk,” kommenteeris Rakvere vallavanem Maido Nõlvak. Tema sõnul näitab see kooli mõistes, et 11 protsenti on riskiga õpilased. “See on nende vanemate otsus,” nentis vallavanem. “Täna riik ei ole kehtestanud nõudeid ega korda, et testimata õpilased peaksid olema distantsõppel,” selgitas Nõlvak. Seega võivad testimata õpilased koolis edasi käia. “Omavalitsus ei saa selles küsimuses absoluutselt sekkuda,” rõhutas vallavanem.
Nõlvaku sõnul ei olnud enne koolivaheaega valla üheski õppeasutuses koroonakoldeid. “Teisipäeval on koolijuhtidega uus nõupidamine, kus vaatame testitulemusi ja otsustame, kuidas edasi minna,” rääkis vallajuht ja rõhutas, et kõik otsused tehakse konsensuslikult. Kui vaja, saadetakse distantsõppele terve kool, ühel koolimaja korrusel õppijad või klass. “Võtame päev korraga,” sõnas Nõlvak, kelle hinnangul said lapsed testimisega suurepäraselt hakkama. “Aga üks asi jäi mul kripeldama,” lisas Nõlvak.
Vallamajas ei tohi teada, kes elanikest on vaktsineeritud, kes mitte. Omavalitsus sooviks mittevaktsineeritutele personaalselt läheneda. “Aga meile öeldakse, et need on isikukaitseandmed ja vallal pole õigust teada,” selgitas Nõlvak. “Me oleme täna sellises kriisis, kus väga selgelt peab kaaluma seda, kas isikukaitseandmed on ikka olulisemad kui inimese elu ja tervis.”