N, 2.02.2023

Pärast vaheaega jõudis koroonaviirus kooli

Toomas Herm
, ajakirjanik
Pärast vaheaega jõudis koroonaviirus kooli
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uhtna kooli õpetajad korraldasid esmase testimise koolis suuremate tagasilöökideta.
Uhtna kooli õpetajad korraldasid esmase testimise koolis suuremate tagasilöökideta. Foto: Kaader videost

Pärast vaheaega valis saja õpilasega Uhtna põhikool variandi, et distantsõppele ei jääda, vaid järgitakse haridusministeeriumi soovitust teha nädalas mitu korda koroonaviiruse kiirtest. Eile osutus kahe õpilase test positiivseks, samuti oli positiivne ühe end kodus testinud lapse koroonaproov.

Enne laste ette minekut testis end kooli personal, kel oli laste abistamiseks kasutada video, mida igas klassis näidati. Uhtna põhikooli direktor Egle Neuhaus soovitas pedagoogidel võtta asja rahulikult. “Vastame küsimustele, ei anna hinnangut,” sõnas ta.

Rakvere vallavanem Maido Nõlvak, kes ise samuti koolis testi tegi, tõi esile, et lastele võib öelda ka seda, et testi tulemus ei pruugi näidata lõplikku tõde.

Klassiõpetaja Kadri Ploom tunnistas, et testimine kulges närvesöövalt. “Ei tundnud ennast hästi, aga lapsed olid hakkajad ja kõik kulges ladusalt,” lisas ta. Paraku oli ka tema klassis üks test positiivne. Laps saadeti koju ja kordustest näitab, kas koolis tehtu näitas õigesti või mitte.

Lapsed ise arvasid, et testi tegemine raske ei olnud. Sellega saaks hakkama ka kodus.

Direktor Egle Neuhausi hinnangul läks testimine väga hästi. “Meeskond tuli väga hästi kaasa ja ma olen neile selle eest tänulik,” ütles koolijuht. Neuhausi sõnul võetigi esmaspäeval terve esimene tund testimiseks. Samas selgitati õpilastele, miks on see oluline, miks on ennetustöö vajalik. Oli ju vaheajal palju käimisi ja tegemisi ning siis on hea teada, kas ollakse terved. Ka kaitstakse ennetustööga eeskätt teisi.

Me oleme täna sellises kriisis, kus väga selgelt peab kaaluma seda, kas isikukaitseandmed on ikka olulisemad kui inimese elu ja tervis.

Maido Nõlvak

Rakvere vallavanem

Neuhaus rääkis, et eelmisel reedel pidasid valla koolide juhid nõu ja otsustasid kontakt­õppe kasuks. “Väikestes koolides on see reageerimine kiirem kui suuremates koolides,” lausus Neuhaus. Tema sõnul on testimine vastutus ja ei ole kuidagi seotud õppetööga. “Aga õpetajad saavad aru, et olukord ongi selline, ja nad on valmis kiirreageerimiseks,” lisas Neuhaus.

Uhtna põhikoolis oli üksteist last, kelle vanemad ei soovinud testi tegemist. “Loomulikult on see risk,” kommenteeris Rakvere vallavanem Maido Nõlvak. Tema sõnul näitab see kooli mõistes, et 11 protsenti on riskiga õpilased. “See on nende vanemate otsus,” nentis vallavanem. “Täna riik ei ole kehtestanud nõudeid ega korda, et testimata õpilased peaksid olema distantsõppel,” selgitas Nõlvak. Seega võivad testimata õpilased koolis edasi käia. “Omavalitsus ei saa selles küsimuses absoluutselt sekkuda,” rõhutas vallavanem.

Nõlvaku sõnul ei olnud enne koolivaheaega valla üheski õppeasutuses koroonakoldeid. “Teisipäeval on koolijuhtidega uus nõupidamine, kus vaatame testitulemusi ja otsustame, kuidas edasi minna,” rääkis vallajuht ja rõhutas, et kõik otsused tehakse konsensuslikult. Kui vaja, saadetakse distantsõppele terve kool, ühel koolimaja korrusel õppijad või klass. “Võtame päev korraga,” sõnas Nõlvak, kelle hinnangul said lapsed testimisega suurepäraselt hakkama. “Aga üks asi jäi mul kripeldama,” lisas Nõlvak.

Vallamajas ei tohi teada, kes elanikest on vaktsineeritud, kes mitte. Omavalitsus sooviks mittevaktsineeritutele personaalselt läheneda. “Aga meile öeldakse, et need on isikukaitseandmed ja vallal pole õigust teada,” selgitas Nõlvak. “Me oleme täna sellises kriisis, kus väga selgelt peab kaaluma seda, kas isikukaitseandmed on ikka olulisemad kui inimese elu ja tervis.”

Märksõnad
Tagasi üles