Skip to footer
Saada vihje

Lääne-Virumaal loovutati politseile seitse tulirelva

Vanaaegsed tulirelvad.

Ida prefektuuri lubadegrupi juhtivmenetleja Kert Uustalu ütles, et Rakvere politseijaoskonna teeninduspiirkonnas anti politseile selle aasta relvakampaania käigus üle seitse tulirelva, millest viis olid sileraudsed püssid, üks oli vintraudne püstol ja üks kärbik.

Lisaks tulirelvadele loovutati 1140 eri kaliibriga padrunit, 12 signaalraketti, 23 purki-karpi püssirohtu ja haavleid.

"Enamik relvi ja laskemoona leiti vanadest eramutest koristamise või renoveerimise käigus," sõnas Uustalu. Tema andmetel oli ka paar juhtumit, kus üle anti surnud abikaasa valduses olnud ebaseaduslikud relvad. Need olid soetatud enne Eesti taasiseseisvumist ja jäänud hiljem nõuetekohaselt politseis registreerimata. "Lisaks tuli kaevetööde käigus välja II maailmasõja aegset laskemoona," lisas Uustalu, kelle sõnul kuuluvad kampaania käigus politseile üle antud relvad, laskemoon ja muu ohtlik kraam hävitamisele.

"Aastate jooksul on inimeste teadlikkus ohtlikest esemetest ja nendega ümberkäimisest tõusnud ning ohtlikest esemetest ja leitud relvadest antakse politseile vahetult teada," rääkis Uustalu ja rõhutas, et hoolimata kampaania lõppemisest saavad inimesed ohtlikke esemeid karistust kartmata politseile või päästjatele ära anda aasta läbi. Selleks tuleb leiust viivitamatult hädaabinumbril 112 teada anda ning operatiivtöötaja saabumist ootama jääda. "Mitte mingil juhul ei tohi inimesed aga lõhkeainet, detonaatoreid või relvi ise päästekomandosse või politseijaoskonda viia," selgitas Uustalu. 

Ekslikult on levinud arusaam, et kui tulirelv ei ole töökorras, laskekõlblik või on roostes, ei pea seda politseis registreerima ega relvaluba taotlema. Nii see aga ei ole. "Laskekõlbmatu on tulirelv vaid siis, kui selle on jäädavalt laskekõlbmatuks tunnistanud kehtestatud reeglite järgi vastava tegevusloaga isik ja kinnitanud pädev asutus oma dokumendiga," selgitas Uustalu.

Relvaseaduse järgi peab iga inimene, kes on leidnud kaotatud, maetud, peidetud või mahajäetud relva ja laskemoona, leiust viivitamatult politseid teavitama ja selle üle andma. Leitud eseme üleandmiseks soovitab politsei esimesel võimalusel ühendust võtta kas oma kandi piirkonnapolitseinikuga või helistada häirekeskuse lühinumbril. Seejärel tuleb politseiametnik ise tulirelvale järele, võtab leidjalt detailse selgituse ja toimetab relva ohutult politseisse hoiule.

Kui inimene leiab oma elukohast või mujalt ebaseadusliku relva ja annab sellest viivitamatult politseile teada, tekib tal teatud aja möödudes sellele omandiõigus. Kui aga relva hoitakse kas teadmatusest või sihilikult oma valduses aastaid ning antakse politseile üle korra aastas korraldatava relvaloovutamise kampaania ajal, siis ei teki loovutajal relvale omandiõigust, vaid relv saadetakse hävitamisele.

Tulirelvade ja nende oluliste osade ning laskemoona seaduslikuks valdamiseks peab omanikul olema politsei väljastatav relvaluba või kollektsioneerimisluba. Muul juhul on tulirelva loata enese valduses hoidmine kriminaalkorras karistatav.

Eelmisel aastal loovutati Rakvere politseijaoskonna teeninduspiirkonnas samuti seitse tulirelva: neli sileraudset püssi, üks vintraudne püss, üks vintraudne püstol ja üks isevalmistatud püss. Ka anti üle 222 padrunit ja üks padrunisalv.

Kommentaarid
Tagasi üles