/nginx/o/2021/11/07/14187517t1hb64c.jpg)
"Osooni" võttemeeskond jälgis pisikeste ebapärlikarpide saatust pea terve aasta.
Tänavu kevadel siirdati ühte Lahemaa jõkke Põlula kalakasvanduses laboritingimustes sündinud ja kasvanud pisikesed ebapärlikarbid. Eestis paljundati seda üliharuldast liiki laboritingimustes üldse esimest korda ja tegelikult ei tea tänase päevani keegi, kas eksperiment õnnestub, kas aeglaselt kasvavad ja väga vanaks elavad ebapärlikarbid jäävad ellu ka looduses.
Kogu aja jälgis RMK Põlula kalakasvanduses toimuvat eksperimenti rahvusringhäälingu loodussaade "Osoon" ja esmaspäeva, 8. novembri õhtul on kogutud materjal eetris.
"Ebapärlikarp on pika elueaga jõgesid asustav karp, kes on Eestis esimese kategooria ehk eriti ohustatud kaitsealune liik," seisab saate tutvustuses. "Möödunud sajandil elas ebapärlikarp ka Lõuna-Eesti jõgedes, kuid praegu on alles vaid üks väheneva arvukusega populatsioon Põhja-Eestis. Praegu käib Eestis suur töö, et ebapärlikarbid väljasuremisest päästa. Selleks parandatakse karpide kodujõe seisundit, kogutakse loodusest ebapärlikarbi vastseid ja kasvatatakse nad tehistingimustes veidi suuremaks ning viiakse siis tagasi kodujõkke. Kuidas saame olla kindlad, et pingutused kannavad vilja ja ebapärlikarbid jäävad meie looduses püsima?"
Saate autor Sander Loite.
/nginx/o/2021/11/07/14187518t1hdf3a.jpg)