R, 9.12.2022

Keeruline aeg sunnib maakonna mõisaid mõttetalgutele

Veiki Ojaperv
, Tegevtoimetaja
Keeruline aeg sunnib maakonna mõisaid mõttetalgutele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Palmse mõisa direktori Merili Vipperi sõnul tuleb ettevõtetel praegusel ajal üles näidata rohkem paindlikkust kui kunagi varem. Üheks võtmesõnaks on tegevuste õues korraldamine.
Palmse mõisa direktori Merili Vipperi sõnul tuleb ettevõtetel praegusel ajal üles näidata rohkem paindlikkust kui kunagi varem. Üheks võtmesõnaks on tegevuste õues korraldamine. Foto: Erakogu

Nagu kõikidel turismi ja majutusega tegelevatel asutustel, on ka mõisatel käsil keerulised ajad. Sellest hoolimata soovivad kliendid meelelahutust ja kultuurielamusi, ning et klientide ootusi täita, on pakutav ajastule vastavaks kohandatud.

Värskelt Palmse mõisa direktoriks saanud Merili Vipperi mõtted hakkasid kohe ametiaja alguses liikuma selles suunas, mida ja kuidas saab mõisa meeskond ära teha, et klientidele siiski teenust osutada. Kuna Vip­peril on tugev taust ja ka oma ettevõte seiklusturismi alal, hakati tegevusi tasapisi õue sättima.

“See on minu isikupära, et olen looduse- ja õueinimene,” rääkis Palmse mõisa direktor Merili Vipper. “Koroonaaeg on õpetanud, et ettevõtluses tuleb paindlik olla ja olukorrale vastavaid muudatusi sisse viia, ning Palmses on tegelikult ideaalsed tingimused õues tegevuste läbiviimiseks olemas.”

Gruppides on liikmeid, kellel ei ole ühel või teisel põhjusel COVID-i tõendit, kuid meie saame oma tegevusi pisut ringi mõelda, mitte kätt ette panna.

Merili Vipper, Palmse mõisa direktor

Novembri algusest kehtima hakanud karmid piirangud on turismiettevõtetes kaasa toonud üsnagi suure tühistamislaine, kuid seda seetõttu, et üldiselt ollakse neis paindumatud.

“Gruppides on liikmeid, kellel ei ole ühel või teisel põhjusel COVID-i tõendit, kuid meie saame oma tegevusi pisut ringi mõelda, mitte kätt ette panna,” selgitas Vipper.

Näiteks pühapäeval, isadepäeval, kolib Palmse mõis kõik tegevused õue. “See annab võimaluse külastajaid vastu võtta ja kõiki turvalises kauguses hoida, samas justkui koos olla ja tegevusi teha. Palmses on ennegi osa programmide tegevusi õues olnud, aga et kogu üritus novembrikuus viia õue, on ainulaadne,” jätkas Palmse mõisa direktor.

Palmse mõisa värske juht peab mõisa tugevuseks just selle õueala. “Matkarajad ja õuealad on muul ajal iseenesestmõistetavad, kuid neil on väga suur potentsiaal meelelahutuse pakkumiseks. Õues saab süüa, mängida, teatrit teha, seigelda.” Piirangute aega kasutatakse ära remondi tegemiseks. “Praegu teeme remonti aiahoones, kus hakkame tulevikus teatrit sees tegema, praegu on selles mõttes hea aeg ehituseks, et suurt survet klientide poolt maja kasutamiseks ei ole,” rääkis Vipper.

Kinnist ja pimedat aega kasutab ehituseks ka Sagadi mõis, kus parasjagu on käsil härrastemaja ja metsamuuseumi uuendus. “Ausalt öelda katsume positiivsust säilitada ja ootame tulevikku,” ütles Sagadi mõisa juhataja Helen Luks ning lisas, et keerulisest ajast hoolimata ehitus sujub. “Härrastemaja saame ilmselt uuel aastal toimima, metsamuuseumiga läheb natuke kauem.”

Praegu tegutseb Sagadi mõisas RMK looduskool ning vastu võetakse nii palju gruppe kui vähegi võimalik. “Kuigi haiguste tõttu tuleb palju tühistamisi, on seis parem kui aasta tagasi, kui pidime uksed täielikult sulgema,” jätkas Luks ja lisas, et mõisas hakati ümberkorraldusi tegema juba pandeemia alguses. “Hakkasime tegema kaasamüüki ja tuppamüüki, kuna restoraniteenust ei saanud pakkuda. Paraku on restorani külastatavus ka praegu madalseisus,” rääkis Luks ja rõhutas, et mõis kavatseb rangelt kinni pidada Eesti riigi seadustest. “Meeskonnavaim on meil jätkuvalt tugev, aga eks inimesed ikka väsivad. Eriti vaimselt,” ütles ta.

Märksõnad
Tagasi üles