P, 3.12.2023

Proviisor selgitab, kuidas eristada koroonat, grippi ja külmetust

Merly Raudla
Facebook
Comments
Südameapteegi proviisor Kerli Vahar.
Südameapteegi proviisor Kerli Vahar. Foto: Erakogu

Peale koroonaviiruse levivad praegusel aastaajal ka gripp ja teised hingamisteede viirushaigused, mis põhjustavad köha, kurguvalu, nohu ja palavikku. Kuidas teha vahet, milline viirus on külge hakanud, ja otsustada, milliseid raviviise kasutada?

Ainult haigustunnuste järgi ei ole kahjuks võimalik selgeks teha, kas tegemist on koroonaviiruse, gripi või mõne muu hingamisteede viirushaigusega. Südameapteegi proviisor Kerli Vahar selgitab, et ägedate hingamisteede sümptomite ja palaviku korral on soovitatav teha test, millega saab kindlaks määrata, kas tegemist on koroonaviiruse või gripiga. Gripi tuvastamiseks tehakse tavaliselt perearsti juures gripikiirtest. Kui testi tulemus on negatiivne, siis võib eeldada, et tegemist on muu hingamisteede viirushaigusega, mida rahvakeeli nimetatakse külmetushaiguseks.

Nii gripp, koroonaviirus kui ka muud hingamisteede viirushaigused on piisknakkused, mis tähendab, et need levivad köhimisel, aevastamisel või rääkimisel lenduvate süljepiiskadega, mis satuvad teise inimese hingamisteedesse. Olenemata sellest, kas tegu on koroonaviiruse, gripi või muu viirushaigusega, tuleks nakatunul tervenemiseni koju jääda, et haigust mitte levitada.

Nakatumise ennetamiseks tuleb hoida teiste inimestega distantsi, kanda maski ja tagada piisav käte hügieen.

Koroonaviiruse ja gripi vastu saab ennast lasta vaktsineerida. Vaktsineerimine aitab haigust ära hoida või ennetab raskelt haigestumist. Kindlasti aitab viirushaiguste vastu võidelda tugev ja toimiv immuunsüsteem. Selleks on hea värskes õhus liikumine ja tervislik toitumine. Mõnikord on tarvis lisaks võtta immuunsust tugevdavaid toidulisandeid, nagu D- ja C-vitamiin või tsink.

Gripi vastu on olemas ka ravi, mis tähendab, et positiivse gripitesti korral saab arst välja kirjutada ravimi, mis aitab haigusega võidelda. Koroonaviiruse ja muude hingamisteede viirushaiguste korral saab kasutada ainult ravimeid, mis aitavad sümptomeid leevendada. Kuna sümptomid võivad individuaalselt erineda, tasub koduse ravi puhul pöörduda apteekri poole, kes aitab sümptomite leevendamiseks kõige sobivama ravimi valida.

Kui sümptomid ei parane koduse raviga, tuleks pöörduda arsti poole. Mõnikord võib viirusliku nakkuse korral põletik ägeneda ja lisanduda bakteriaalne infektsioon. Sellisel juhul tuleb raviks kasutada antibiootikume. Tavalise viirushaiguse puhul antibiootikumid ei toimi ja nende kasutamisel ei ole mõtet.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles