R, 9.12.2022

Tätoveerimissalongi läks ka sambaraha

Lisette Luik
, suvereporter
Tätoveerimissalongi läks ka sambaraha
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tätoveerimine võib olla valus. Seetõttu on tähtis, et tätoveerijal oleks kindel käsi.
Tätoveerimine võib olla valus. Seetõttu on tähtis, et tätoveerijal oleks kindel käsi. Foto: Ain Liiva

Koroona esimene laine mõjus kehakunstnikele karmilt. Liikumispiirangute jõustumisel tühistati pikalt plaanitud tööd päeva pealt. Praegu on aga inimeste huvi tätoveerimise vastu suur, ja kui piiranguid leevendati, naasid huvilised, nagu eilset poleks olnudki.

Kehakunstnik Angela ütles, et kui pandeemia algas ja keegi ei teadnud, mis see on, oli väga-väga raske.

Ta rääkis, et heal juhul helistati esimese viiruselaine ajal ette, et aeg tühistada, aga enamasti seda ei tehtud ning aja meelde tuletamise eest sai kunstnik sõimata. Inimesed võtsid iseenesestmõistetavalt, et keha kaunistavaid protseduure ei pea muutunud maailmas tühistama.

​Ilusalongis töötavad tüdrukud jagasid salongi niimoodi, et klientidel oleks turvaline, ja desinfitseerimisvahendit hakati kasutama tavapärasest rohkem. Otsest kohustust salongidel uste lukustamiseks polnud, aga sellest hoolimata arvasid paljud kliendid, et nad ei tohiks neid külastada. “Kui muidu olid päevad tööd täis, siis esimese laine ajal oli vaid paar tööd kuus. Tekkis hirm, kas salongi saab üldse avatuna hoida,” sõnas Angela ja tänas salongi omanikku, kes tuli salongis töötavatele tüdrukutele raskel ajal vastu.

11. mail 2020, mil piiranguid leevendati, hakkas kehakunstniku telefon lakkamatult helisema. Huvi kehakaunistuste vastu oli suur. “Eelmisel päeval nad ei julgenud tulla, aga nii kui telekas, raadios ja lehes öeldi, et nüüd tohib vabamalt hingata, hakkas möll pihta,” rääkis Angela veidrast olukorrast.

Angela kujundab oma töid tahvelarvutis. Parajasti loob ta tätoveeringut inimese jaoks, kes soovib katta oma käele tätoveeritud tähekest ja arvu 1995.
Angela kujundab oma töid tahvelarvutis. Parajasti loob ta tätoveeringut inimese jaoks, kes soovib katta oma käele tätoveeritud tähekest ja arvu 1995. Foto: Lisette Luik

Salongides on väga steriilne keskkond. Ilusalongis, kus Angela töötab, algab päev välisukse desinfitseerimisega. Puhastatakse kõik pinnad, lülitid, lingid. Angela kasutab ka viiruseid tapvat pihust, mida ta piserdab üle salongi peale iga kliendi külastust. See on meeldivalt metsalõhnaline. Vahepeal teised iluloojad ütlevad talle, et liiga paljuks läheb, aga kehakunstnikule see lõhn meeldib.

Nii Angela kui ka kümneaastase tätoveerimiskogemusega ArtoRich ​tundsid rõõmu, et nüüdseks on inimesed muutunud vastutustundlikumaks. “Eks see tätoveerimise huvi sõltu inimesest, tema pereseisust ja sellest, millega ta tegeleb,” ütles ArtoRich. Ka temal on olnud olukordi, kus inimene paneb aja kirja, aga protseduurile ei ilmu.

Enne koroonaaega külastasid inimesed ilusalonge isegi palavikuga. Nohu ja köha olid tavalised. Nüüd annavad kliendid teada, kui tunnevad, et hakkavad haigeks jääma. Haigeid ja neid, kes on haigega kokku puutunud, pole salongides enam üldse.

Pidevalt tuleb juurde uusi kliente ja Angelale tundub, et tätoveerimine on väga populaarseks saanud. “Tätoveerima tulevad ka 70+ vanuses daamid, kes pole kunagi midagi oma kehale teinud. Nad tulevad ja tellivad korraliku suure töö. Peale vaadates ei oskaks kahtlustadagi, et sellisel proual võiks kuskil miskit olla,” rääkis Angela oma hiljutisest kliendist.

ArtoRichi pandeemia ei morjenda, sest tema juurde ongi raske aega saada. Praegu võtab kunstnik rahulikumalt, keskendudes maalimisele ja joonistamisele, sest talle meeldib ennast arendada. Käib ka töö tindiga, aga sellega kaunistab ta praegusel ajal vaid püsiklientide nahka. Tema viimase aja silmapaistvaim klient oli võtnud pensionisambast raha välja ning lasi selle eest omale suure korraliku tätoveeringu teha.

Kehamaalingutega tähistatakse isiklikke sündmusi.

ArtoRich

Ehkki aeg on keeruline, pole inimesed palunud oma keha kaunistada surmaga seonduvate või mälestussümbolitega. Pigem tuntakse rõõmu ilusate hetkede üle.

“Tätoveeringutega tähistatakse isiklikke sündmusi ja hetkel tehakse julgemaid asju,” sõnas ArtoRich. Tätoveerimine on kunst ning ArtoRich soovitab soojalt tätoveering korralikult läbi mõelda. Tema jaoks on tätoveerimise juures kõige olulisem see, et töö oleks mõtestatud – samas peab kujutis olema stiilne, äge ja efektne.

Vanasti kasutati kobakamaid tätoveerimismasinaid – need on ArtoRichi stuudiosse välja pandud (üleval pildil).
Vanasti kasutati kobakamaid tätoveerimismasinaid – need on ArtoRichi stuudiosse välja pandud (üleval pildil). Foto: Ain Liiva

Ka Angela toonitas, et tätoveering tuleb korralikult läbi mõelda ja olla kindel selles, millega oma keha kaunistada. Seda mitte keha pärast, vaid kõige olulisem on olla selleks vaimselt valmis. Tätoveerimine pole spaaprotseduuri moodi hellitus. See võib olla natuke ebamugav ja arvestada tuleb korraliku hooldusega, et tulemus jääks kaunis.

Inimeste kehad ja valukohad on erinevad. Mõne inimese nahk ei tõrju üldse tinti välja, teistele võib protsess olla aga valulikum. Väga harva tekib nahale kärnake, mis tuleb ära koos tinditükiga. Sel juhul tuleb teos üle teha, sest kohtadesse, kust keha on tindi välja tõrjunud, võivad augukesed jääda. “Tätoveeringu paranemine sõltub väga palju inimese naha pigmendist ja hooldusvahenditest,” ütles ArtoRich ja mainis, et töid ei pea üldiselt üle tegema.

Angela lisas, et peale tindistamise protseduuri ei saa mõnda aega saunatada, ujuda, päevitada ega peole minna. Alkoholi tarvitamine mõjub haavade paranemisele halvasti. Vahetult peale tätoveerimist ei tasu reisida ka soojale maale. On omamoodi irooniline, et kõige suurem huvi tätoveerimise vastu on just suviti, sest sel ajal on keha rohkem paljastatud ja inimesed tahavad end ehtida.

Tätoveerimisse tasub rahulikult suhtuda. Kehakaunistus tuleb korralikult läbi mõelda, tutvuda kunstnike stiiliga, soovitatavalt usaldada oma nahk kogenud tätoveerija kätesse, temaga avameelselt oma ideedest rääkida ja seejärel saab kunstnik luua eskiisi. Visandit on vajaduse korral võimalik vastavalt soovile muuta, aga üldjuhul ei tasu tätoveerijaga vaielda, sest enamasti on kogenud kunstnike puhul tegu spetsialistidega, kes teavad, mida teevad.

Olles kunstiteoses ja selle asukohas kindel, saab tätoveeringu nahale kandmisega alustada. Kuna üks protseduur kestab maksimaalselt paar tundi, tuleb suurte tööde korral olla valmis mitmeks salongikülastusteks. Kogu selja katmine võib kesta kevadest sügiseni või isegi kauem, kuna protsessi käigus kehale tekitatud haavad peavad enne uut protseduuri ära paranema. Tätoveerimise eel on oluline korralikult süüa ja magada, et keha tunneks end rahulikult.

Tätoveerijad tegutsevad sageli kunstniku­nime all

  • Julge ja jõulise ArtoRichi tegelik nimi on Raimond Kukuškin.
  • Õrna ja elegantse Angela Beauty & PMU nime all tegutseb Angela Kasemets.
Lihtsamate tööde puhul on tätoveerija palett üsna tühi. Sellel on tint ja vaseliin.
Lihtsamate tööde puhul on tätoveerija palett üsna tühi. Sellel on tint ja vaseliin. Foto: Ain Liiva

Tätoveerijad pole konkurendid

Novembris pöördus aastase tätoveerimiskogemusega Angela ArtoRichi poole sooviga, et kogenud tätoveerija annaks talle näpunäiteid ja õpetaks tehnikat. ArtoRich suhtus sellesse väga hästi, oli huvitatud, et Angela õpiks võimalikult palju. Ta ütles Angelale, et abistab teda ka tulevikus.

Viietunnise õppesessiooni käigus valmistati kavand ja tätoveeriti Angela elukaaslase küünarvarrele mehe nägu. ArtoRich andis näpunäiteid, kuidas tema valmistab kavandit, varjutab, millise nurga all hoiab masinat ja mis nõela kasutab.

10-aastase tätoveerimiskogemusega ArtoRich soovitas Angelal kasutada kavandite kujundamisel paberit ja harilikku pliiatsit. “Mida paremini kunstnik harilikuga joonistab, seda lihtsam on seda teha nõelte ja tindiga,” ütles ArtoRich. “Mul tekkis seal olles koolitüdruku tunne ja olin krampis, sest põdesin, et kui midagi läheb nihu, tuleb ArtoRichilt teravam märkus,” jagas Angela emotsioone meistri käe all õppimisest ja tunnistas, et tegelikult oli see aukartus üleliigne, sest ArtoRich oli sõbralik ja abivalmis. Peale seda sessiooni on ArtoRich soovitanud nii mõnelgi tätoveerimishuvilisel helistada Angelale.

Angela kasutab oma töös pen-tüüpi tätoveerimismasinat.
Angela kasutab oma töös pen-tüüpi tätoveerimismasinat. Foto: Lisette Luik
Nõelu vahetatakse peale igat klienti ja need on steriilsetes pakendites.
Nõelu vahetatakse peale igat klienti ja need on steriilsetes pakendites. Foto: Lisette Luik
Hoolimata sellest, et Angelale meeldib kõige rohkem teha musta värvi tätoveeringuid, on ta kogunud omale ka hulganisti värvilisi tinte.
Hoolimata sellest, et Angelale meeldib kõige rohkem teha musta värvi tätoveeringuid, on ta kogunud omale ka hulganisti värvilisi tinte. Foto: Lisette Luik
Klient pöördus Angela poole sooviga katta vana tätoveering.
Klient pöördus Angela poole sooviga katta vana tätoveering. Foto: Lisette Luik
Õigete hooldusvahendite kasutamine on väga oluline.
Õigete hooldusvahendite kasutamine on väga oluline. Foto: Ain Liiva
Lihtsamate tööde puhul on tätoveerija palett üsna tühi. Sellel on tint ja vaseliin.
Lihtsamate tööde puhul on tätoveerija palett üsna tühi. Sellel on tint ja vaseliin. Foto: Ain Liiva
Tätoveering, mis valmis ArtoRichi juhendamisel Angela käega.
Tätoveering, mis valmis ArtoRichi juhendamisel Angela käega. Foto: Erakogu
Näide ArtoRichi julgest ja jõulisest stiilist.
Näide ArtoRichi julgest ja jõulisest stiilist. Foto: Erakogu
Näide ArtoRichi julgest ja jõulisest stiilist.
Näide ArtoRichi julgest ja jõulisest stiilist. Foto: Erakogu
Näide Angela õrnast ja elegantsest stiilist.
Näide Angela õrnast ja elegantsest stiilist. Foto: Erakogu
Näide Angela õrnast ja elegantsest stiilist.
Näide Angela õrnast ja elegantsest stiilist. Foto: Erakogu
Märksõnad
Tagasi üles