R, 9.12.2022

Uhtna põhikool tähistab sünnipäeva

Mart Rauba
, ajakirjanik
Uhtna põhikool tähistab sünnipäeva
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Droonifoto, millel kogu Uhtna kooli pere, tehti mullusel õpetajate päeval.
Droonifoto, millel kogu Uhtna kooli pere, tehti mullusel õpetajate päeval. Foto: Karmo Lugima

Sel nädalal tähistab Uhtna põhikool oma 35. sünnipäeva. Õppeasutuses toimuvad sel puhul iga päev vahetundide ajal mitmesugused ühistegevused. Juubelinädal päädib reedese laternakõnniga, millest oodatakse osa võtma kogu Uhtna kandi rahvast.

Täpselt saja õpilasega Uhtna kooliperel on juba pikaaegne traditsioon, et igal esmaspäeval kogunevad kõik ühe pika vahetunni ajal. Vastavalt sellele, mis aeg parajasti on, räägitakse aktuaalsetel teemadel. "Kui tulemas on kadripäev, räägime kadripäevakommetest, enne jõule jõulupühadest ja nii edasi," selgitas Uhtna põhikooli direktor Egle Neuhaus. Pandeemia ajal hajutati need kogunemised kahele vahetunnile, esmalt olid koos 1.–4. ja siis 5.–9. klass. Käimasoleval juubelinädalal sai aga igast päevast esmaspäev – huvitavad kogunemised toimuvad igal koolipäeval.

Esmaspäeval tutvustas kooli ajalugu Uhtna raamatukogu juhataja Inge Pikkoja. Eelmisel aastal parimaks lasteraamatukoguhoidjaks valitud Pikkoja rääkis sellest, kuidas õppimine vanasti käis, kui palju oli kunagi väikseid koole ning kuidas kunagisest Kohala koolist sai Uhtna põhikool. Teisipäevaseks kogunemiseks oli Uhtna kooli kauaaegne ühiskonna- ja inimeseõpetuse õpetaja Sirje Rebane ette valmistanud slaidiesitluse kooli arengust.

Kolmapäeval avas Uhtna põhikooli esimene direktor, praegune noorte maleringi juhendaja Tõnu Joab kooli keldrikorrusel näituse kooli ajalugu peegeldavatest fotodest.  

Neljapäeval hakatakse kokkama ja kõigi klasside koostöös valmib uhke sünnipäevatort. Selle tarbeks on neljapäevaseid vahetunde veidi pikendatud. "Muidu me seda õppetundide arvelt väga ei raatsi teha, tunnid on praegu kulla hinnaga," ütles Uhtna põhikooli direktor Egle Neuhaus.

Reedene päev algab hommikuse laternakõnniga läbi küla. Sellele oodatakse ka lasteaialapsi ja kõiki kogukonnainimesi. Külaplatsil lauldakse koolile sünnipäevalaulu, sealt suundutakse koolimaja saali, kus toimub trimestri pidulik lõpetamine. Kooliõpilased saavad peale seda veel osa ühest koolitunnist, kus õpetaja asemel jagavad tarkusi kooli vilistlased. Iga klass on kutsunud tundi ühe vilistlase, kes räägib oma tegemistest. Pidupäev lõppeb tordisöömisega.

Uhtnas tegutseb põhikool alates 1986. aastast, kui lõpetas tegevuse 1923. aastast Kohala mõisas asunud ja mitu väikest külakooli liitnud Kohala kool. Praegune koolijuht Egle Neuhaus on direktoriametit pidanud alates 2020. aastast. Uhtna põhikooli vilistlaste kokkutulek on praeguse seisuga edasi lükatud 2022. aasta kevadesse.

Märksõnad
Tagasi üles