R, 9.12.2022

Tapa linn leidis 26 meetri kõrguse jõulukuuse heatahtliku mehe abiga

Andres Tohver
, ajakirjanik
Tapa linn leidis 26 meetri kõrguse jõulukuuse heatahtliku mehe abiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuuse tõstmisel tegi põhitöö ära Kadrina Kraana Liebherr.
Kuuse tõstmisel tegi põhitöö ära Kadrina Kraana Liebherr. Foto: Stanislav Grebenjuk

Tänavu langes valik Tapa vallas Patika külas Ermo Sepa maadel kasvava 26-meetrise kuusepuu kasuks, mis teisipäeval transportimise käigus küll üheksa meetrit lühemaks saeti. Ehitud kuusepuu on Tapa keskväljakul kolmekuningapäevani.

Tapa linna keskse jõulupuu leidmine oli vallakunstnik Eele Ehasoo ja Tapa Vallahoolduse juhi Lembit Saarti ülesanne. 22. septembril tegid nad üleskutse sotsiaalmeedia kaudu. “Me ootasime 20. oktoobrini, aga selleks ajaks ei laekunud kahjuks mitte ühtegi pakkumist,” meenutas Ehasoo.

Siis alustasid Ehasoo ja Saart ise aktiivseid otsinguid. “Meil oli välja valitud kuuski juba eelmisel aastal, aga mitmed puud, mis meil olid varuks jäetud, paiknesid erakinnistutel. Omanikud loobusid, leidsid, et nad siiski ei loovuta kuuske, jätavad kasvama,” kirjeldas Ehasoo tagasilööke.

Kuusk on jõudnud Tapa linna.
Kuusk on jõudnud Tapa linna. Foto: Stanislav Grebenjuk

Oluline oli ka hea ligipääs kuusele. “Me sõitsime ikka väga palju ringi. Oktoobri lõpus leidsime sobiva kuuse Patika külast Ermo Sepa talu maadelt. Ta oli kohe nõus. Raha Sepp ei küsinud. Eks meile on varasematelgi aastatel inimesed kuuski täiesti tasuta loovutanud,” rääkis Ehasoo.

Sepal on metsamaad 100 hektari kandis, seal kasvavad peamiselt kuused ja männid. “Me ostu-müügilepingut ei sõlminud. Andsin suusõnalise loa kuusk ära võtta. Meil oli jutt, et annan kuuse valla hüvanguks. See ei olnud kasumi saamise tehing. Kui inimesed ei toeta kogukonda, siis mis kogukond see on,” kõneles Sepp.

Mehe sõnul võeti Tapa linna jõulupuu talu krundilt, kus varem oli raiet tehtud, kuid väikene kogum kuuski siiski kasvama jäetud. “See külmaks ei jäta, aga niisugust erilist tunnet, et ma oleksin mingi kangelasteo teinud, seda ei ole,” lisas Sepp.

Kuusele mindi järele teisipäeva hommikul. Selleks kasutati Raus TR-i Volvo treilerit ja Kadrina Kraana Liebherri. “Kuusk kaalus umbes neli tonni. Ma olen ka varasematel aastatel Tapa jõulukuused paika pannud,” rääkis Liebherri rooli keeranud Raido Palmar.

Meil oli jutt, et annan kuuse valla hüvanguks. See ei olnud kasumi saamise tehing. Kui inimesed ei toeta kogukonda, siis mis kogukond see on.

Ermo Sepp, taluperemees

“Kuuse kättesaamine iseenesest ei olnud väga raske, sest ta oli tee ääres ja talle sai hästi ligi. Kraananoolega mõõtsime – 26 meetrit oli see kasvava kuuse kõrgus. Me lahutasime sealt üheksa meetrit maha, nii et 17 jäi järele,” rääkis Lembit Saart.

Miks ikkagi puud üheksa meetrit lühemaks võeti? “Ega 26 meetrit ei oleks sinna haagise peale mahtunud,” põhjendas Saart.

Kuusk jõudis Tapa keskväljakule pärastlõunal kell kolm. Veel tund aega pusimist ja puu oligi taas püsti. See näib keskväljakul veelgi madalam, sest 1,3 meetrit tüve on maa sees.

Kuusetüve töötlemine mootorsaega.
Kuusetüve töötlemine mootorsaega. Foto: Stanislav Grebenjuk

“Üldjuhul otsitakse 15–18-meetriseid kuuski. Kuuski kaunistatakse ju tõstukite pealt. Tõstukitel on kindlad mõõdud ja see firma, kes teeb Tapal elektritöid, nende tõstuk ei ulatu kõrgemale. Me ei saaks kuuske kõrgemalt kaunistada,” selgitas Ehasoo.

Kuuse ehtis Elfi Elekter. Jõulupuu kaunistati eile. Kuusele riputati, nii nagu ikka, valguskette, kuule ja selle aasta eripärana tammetõrusid. Nimelt on neli tõru Tapa valla vapil.

“Minu arvates ta ei ole ilus kuusk, aga häda ajab härja kaevu. Kui me oleme otsinud kuuske, kui meil on olnud kaks äraütlemist ja üks kuusk oli selline, mida kraana ei saanud kätte, siis ei olnud palju valikut,” rääkis Saart.

Kuuse toomisest ei pääse vald ei üle ega ümber ka järgnevatel aastatel. Tapa keskväljakule on istutatud küll üks puu, millest loodeti alalist jõulupuud, kuid see on jäänud kängu.

Valminud on uue keskväljaku plaan, seegi näeb ette alalise kuuse koha, aga plaan on alles paberil.

Keskväljakul “istutati” kuusk 1,3 meetri sügavusse auku.
Keskväljakul “istutati” kuusk 1,3 meetri sügavusse auku. Foto: Stanislav Grebenjuk
Märksõnad
Tagasi üles