R, 9.12.2022

Ametnikud ja politseinikud kontrollisid maskikandmist

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Ametnikud ja politseinikud kontrollisid maskikandmist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Terviseameti ja politsei ühine reid on jõudnud Rakvere Põhjakeskusesse.
Terviseameti ja politsei ühine reid on jõudnud Rakvere Põhjakeskusesse. Foto: Ain Liiva

Menetluse lõpetamine Arturi šašlõkibaaris Viitnal, menetluse algatamine Salto batuudikeskuses, haldusrikkumiste protokollide koostamine – terviseameti ja politsei ühisreidil maakonna kaubanduskeskustes ja söögikohtades ei käidud end niisama näitamas, vaid tehti ettekirjutusi.

Ühel mehel läks otse Virumaa Teataja silme all halvasti – astunud nurga tagant välja, mask lõua otsas, jäi ta otse politseiniku rinnakaamera fookusesse.

Kristiina Prosso, terviseameti ida regionaalosakonna menetlusgrupi juht, kinnitas, et kontrollkäike korraldatakse pidevalt. “Need toimuvad üle Eesti, meie keskendume omale regioonile,” rääkis ta. “Sel nädalal oli reid nii Kohtla-Järvel kui ka Jõhvis, täna oleme väljas Lääne-Virumaal ja Narvas.”

Terviseameti reid tähendab maskikandmiskohustuse täitmise jälgimist kaubanduskeskustes ja veel rohkem toitlustus- ja muude avalike asutuste kontrollimist: kas sealsed teenindajad ikka kontrollivad klientide vaktsineerimispasse ja nende kehtivust? Eilset reidist Rakvere Põhjakeskuses võttis osa kolm terviseametnikku ja sama palju politseinikke.

Kui keegi tahab teada, mis alusel terviseametnikud ja politseinikud avalikes siseruumides maskide kandmist nõuavad, siis palun: vabariigi valitsuse korraldus nr 305 21. oktoobrist 2021.

“Terviseamet saab rikkujatele teha ettekirjutuse ja korduva rikkumise puhul välja nõuda sunniraha,” selgitas Kristiina Prosso. “Politsei saab teha ka haldusrikkumiste protokolle.”

Ma arvan, et paljudel vaktsiini- ja maskivastastel on lihtsalt tähelepanu puudus.

Ljubov Pähkel, politseinik

Ja nad tegid nii seda kui ka teist! Põhjakeskuses tegutsev Salto batuudikeskus sai ettekirjutuse, sest sealsel teenindajal puudus võimalus kontrollida vaktsiinipasside kehtivust. “Ettekirjutuse saab ettevõte ja nädala pärast tuleme ning kontrollime uuesti, kas viga on parandatud,” mainis Prosso. “Näiteks käisime just äsja teist korda kontrollimas Arturi šašlõkibaari Viitnal, kust niisuguse rikkumise avastasime eelmisel korral. Nad olid järelduse teinud, nüüd nad kontrollivad vaktsiinipasse, ja seetõttu lõpetasime nendega menetluse.”

Üks mees jäi Põhjakeskuses politseinikele vahele sellega, et kandis maski lõua otsas, mitte sellel kohal, kus ette nähtud. Mees püüdis küll olukorda kohe parandada, vabandas ja käitus viisakalt, kuid politseinikud viisid ta siiski endaga kaasa õue protokolli vormistama. “Rikkumine on fikseeritud ja selliste olukordade suhtes on meil nulltolerants,” ütles Kristiina Prosso. “Me ei tea, mida politsei lõpuks teeb – kas piirdutakse hoiatusega või tehakse haldustrahv.”

Politseinik Ljubov Pähkel mainis, et korra on Rakveres läinud ka suuremaks maajagamiseks. “Üks maski- ja vaktsiinivastane tegi seda vist provotseerimise pärast: ladus korvi väga erinevat kaupa täis ja hakkas siis esinema, kui kassapidaja üritas teda korrale kutsuda ja keeldus teda teenindamast. Lõpuks olime sunnitud selle inimese rahunema viima. Ma arvan, et paljudel vaktsiini- ja maskivastastel on lihtsalt tähelepanu puudus.”

Kristiina Prosso ja Ljubov Pähkel tunnistasid nii mõnegi Virumaa Teataja küsimise järel, et nad ei oska kommenteerida. “Vastuste saamiseks tuleb pöörduda vastava korralduse allkirjastajate poole,” lausus terviseametnik, “meie oleme need, kes korralduste täitmist kontrollivad.”

Nii näiteks jäidki vastuseta küsimused, miks kohvikus leti ees toitu tellides peab mask ees olema, aga kaks meetrit eemal võib süüa-juua juba ilma maskita. Või et kui maskikandmisest vabastab arstitõend, mida tegelikult saab välja anda vaid eriarst, siis kas kontrollijatel on ka aimu, kui pikad on järjekorrad eriarsti juurde ja kuidas endale vahepealsel ajal toitu hankida?

“Oma tööd tehes ma ju tegelikult näen isegi, kuidas mõnel inimesel on läbi maski ikka päriselt ka raske hingata,” ütles politseinik Ljubov Pähkel. “Võtame või äsja haiguse läbi põdenud inimesed – neil on kopsud niigi kahjustatud, aga ikka peavad maskis olema. Aga oma tööd tehes pean lähtuma eeskirjadest, ma ei saa neile hinnangut anda.”

Märksõnad
Tagasi üles