R, 9.12.2022

Visiirist äpini. Disaini rikkalik palett

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Visiirist äpini. Disaini rikkalik palett
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Disaininäitus Rakvere Põhjakeskuses toob vaatajate ette Eesti kunstiakadeemia kunstitudengite värsked mõtted.
Disaininäitus Rakvere Põhjakeskuses toob vaatajate ette Eesti kunstiakadeemia kunstitudengite värsked mõtted. Foto: Marianne Loorents

Disainikuu raames üles seatud Eesti kunstiakadeemia tudengite disainitööde näitus Rakvere Põhjakeskuses toob värvikalt esile, et dekoreerimine, kaunistamine ja meeldivate esemete loomine on disaini sisust vaid murdosa.

Disainikuu eestvedaja Krõõt Nõmmela-Mehide rääkis, et näitus võib olla silmi avav, pakkudes avastamist, kui lai on disainimaailm nii materjalide kui ka süsteemide poolest: klassikaliste toodete lahenduste ja huvitavate materjalide väljamõtlemise kõrval otsitakse lahendusi probleemidele, mille olemasolu pole veel märgatudki.

Klassikalist disainieset esindab näitusel visiir, mida kantakse koroona tõttu. “See oli laiatarbetoode, mille kunstiakadeemia tudengid hästi kiiresti välja mõtlesid. Disainiks võivad aga olla hoopis telefoniäpid või teenusedisain. Näitust vaadates ja lugedes avaneb hästi põnev pilt,” ütles Krõõt Nõmmela-Mehide.

Näitus koosneb suurtest plakatitest, millel on fotod ja tekstid selgitusega, miks üks või teine asi on loodud. “Disain on teise inimese pähe minek ja mõtlemine, kuidas saan teda aidata. Disaini põhiolemus on see, et mingil sihtgrupil on probleem ja ma püüan aidata seda lahendada, olukorda kuidagi paremaks teha,” selgitas Nõmmela-Mehide ja soovitas võtta aega, et lugeda plakatitelt lugusid. “Mõnes mõttes on see nagu raamat,” sõnas ta. “Võib ju iga kord lugeda läbi ühe plakati jutu. Kedagi oodates on aega lugeda ja uurida, kui erinevad on disainerite teed ja mida nad arendavad.”

Nõmmela-Mehide sõnul on disainivaldkond väga lai, aga inimestele tähendab disain ikkagi ainult dekoreerimist või tuunimist, ehkki esteetiline pool on vaid üks kümnest disaini tähtsamast aspektist. “Seal on väga palju teisi aspekte, millest näitus annab sügavama arusaamise,” rõhutas kunstnik, kes annab disainitunde gümnaasiumis ja juhendab esimese klassi lastele mõeldud disainihuviringe.

Näituse tööd ja teemad pakuvad Krõõt Nõmmela-Mehide kinnitusel põnevust täiskasvanutele, aga on ideaalsed ka koolilastele vaatamiseks ja uurimiseks, olgu koos klassiga või hoopis iseseisva koduse tööna. “Näiteks võib õpetaja anda koduse töö, et õpilane valiks näituselt välja teema, mis teda kõnetaks, sellest rääkida või seda edasi arendada,” tõi ta esile ühe võimaluse disaini puudutavaks õppetööks. “Nii jõuab õpilaseni teadmine, mis disain tegelikult on ja kui huvitav see on.”

Põhjakeskus valiti näitusepaigaks seetõttu, et see on suur ja alati avatud ning seal liigub palju inimesi. Nii täidab näitus kõige paremini oma eesmärki linnakodanike disainiteadlikumaks suunamisel. “See, kui näitusel kujutatu jõuab inimeseni ja teda kõnetab, on juba suur samm edasi.”

Disaininäitus Rakvere Põhjakeskuses toob vaatajate ette kunstitudengite värsked mõtted.
Disaininäitus Rakvere Põhjakeskuses toob vaatajate ette kunstitudengite värsked mõtted. Foto: Marianne Loorents
Disaininäitus Rakvere Põhjakeskuses toob vaatajate ette kunstitudengite värsked mõtted.
Disaininäitus Rakvere Põhjakeskuses toob vaatajate ette kunstitudengite värsked mõtted. Foto: Marianne Loorents
Märksõnad
Tagasi üles