R, 3.02.2023

Reoveeuuring näitab koroonaviiruse taandumist

Merly Raudla
Reoveeuuring näitab koroonaviiruse taandumist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Reoveeuuring,
Reoveeuuring, Foto: YURI KOCHETKOV

Tartu ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad, et koroonaviiruse kogus on nädala jooksul kõikjal Eestis märgatavalt vähenenud.

Pea kõigi Eesti suuremate asulate reoveeproovides on viirusekogus kahanenud mõõdukale tasemele. Päris viirusevabu piirkondi kuskil siiski veel pole. Uuringu juhi, Tartu ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni sõnul võib nüüd üsna julgelt öelda, et kolmas, valdavalt deltatüvest põhjustatud nakkuslaine on taandumas.

"Näeme viirusekoguse järsku langust üle Eesti, nii suuremates kui ka väiksemates asulates," rääkis Tenson.

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Suuremate linnade puhul kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda, andes usaldusväärse pildi asula nakkustasemest.

Väiksematest asulatest võetud punktproovid näitavad olukorda proovivõtu hetkel. Punktproovid on kergemini mõjutatavad, mistõttu tuleks neid vaadelda pigem mitme nädala võrdluses kujunenud trendi hindamiseks kui hetkeolukorrast lõpliku pildi saamiseks.

Proovide kogumisel teeb Tartu ülikool koostööd Eesti keskkonnauuringute keskuse ja veeettevõtetega. Proovide analüüsid tehakse Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Märksõnad
Tagasi üles