Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Liitlaste lennukid harjutavad Eesti õhuruumis

Belgia õhuväe piloodid teevad madallende hävituslennukitel F-16. FOTO: Kaitseväe Peastaap/baf/bart Rosselle

7.–10. detsembrini teevad Eesti kohal madallende Ämari lennubaasis teenivad Belgia õhuväe piloodid hävituslennukitel F-16. Kaks lennukit lendavad üle Eesti madallennu aladel ning mitte madalamal kui 152 meetrit.

Madallennud toimuvad Edela-, Lõuna-, Ida- ja Kesk-Eestis mitte madalamal kui 152 meetrit (500 jalga) ajavahemikul kella 13–14. On võimalik, et lennukid mööduvad asulatest või üksikutest taludest, kuid võimaluse korral püütakse asustatud alasid siiski vältida.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude korraldamiseks kindlad osad oma õhuruumist. Muu hulgas on Balti riikide valitsused eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks.

Madallennu harjutused on kooskõlas Eesti seadustega ning neid sooritatakse kokkuleppel transpordiameti ja Lennuliiklusteeninduse AS-iga.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi. Õhuturvet tagavad lennukid baseeruvad Eestis Ämari lennubaasis ja Leedus Šiauliai lennubaasis.

Belgia õhuväelasid alustasid õhuturbemissiooni Ämaris 1. detsembril, mil Itaalia õhujõud andsid Balti riikide õhuruumi turvamise valvekorra üle. Belgia on varem Ämaris õhuturbemissioonil osalenud kahel korral – 2016. ja 2017. aastal.

Tagasi üles
Back