Miks väike Edith seisab Pikal tänaval?

Copy
Edith Kotka-Nymani skulptuuri avamine Rakveres Pikas tänavas. Tagaplaanil Rakvere linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami (paremal), Sigtuna linnapea Olov Holst, skulptuuri autorid Gea Sibola Hansen ja Mai Šein.
Edith Kotka-Nymani skulptuuri avamine Rakveres Pikas tänavas. Tagaplaanil Rakvere linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami (paremal), Sigtuna linnapea Olov Holst, skulptuuri autorid Gea Sibola Hansen ja Mai Šein. Foto: Toomas Herm

Pikal tänaval, Vallimäele viiva trepi juures, seisab oktoobri algusest saadik kuju väikesest tüdrukust, kes seisab kohvri peal ja vaatab mõtlikult aknast välja. Tähelepanelikud mööda jalutajad panevad tähele, et kõrval oleval pingil on mainitud, et väike tüdruk on Rakvere teine aukodanik, Edith Kotka-Nyman.

Pingil on isegi QR-kood, mille abil saab lugeda Edithi kohta, miks ta Rakvere aukodanikuks määrati ja kuidas ta elu kulges. Kõik aga ei poolda elektroonilist lugemist või ei ole aega pingi ja kuju juures pikalt peatuda. Edith Kotka-Nymani lapsed Hendrik Nyman, Katrin Nyman Metcalf ja Helle Nyman kuulsid mõnedelt Rakvere sõpradelt, et nii mõnigi linnaelanik on jäänud vaatama ja mõtlema, et kes see Edith tegelikult oli ja mida see tüdruk kohvril võiks sümboliseerida.

Esiteks võib mainida, et nagu skulptuurikonkursi žürii arutas, kui valisime Gea Sibola Hanseni ja Mai Šeini töö mitme huvitava kavandi hulgast, siis saab kuju nautida ilma, et Edithist midagi teataks. Igaüks võib näha midagi erilist selles kenas väikeses tüdrukus, kes vaatab tulevikku ja mõtiskleb selle üle, mis seal akna taga ja veel kaugemal võiks olla. Meile, kes Edithit tundsime, on aga tüdruk tema moodi ja koht on ka sobiv, kuna Pikka tänavat mööda läks Edith kooli, kui ta oli selles vanuses nagu skulptuur näitab teda olevat.

Tagasi üles